Megnéztük a középkategóriás OnePlus Nord 2 telefont működés közben. Mit tud? Mire jó? Megéri?
OnePlus Nord 2
A sokáig kizárólag a prémium szegmensben mozgó OnePlus tavaly visszatért a középkategóriába a Nord okostelefonnal, amely a jelek szerint beváltotta a hozzá fűzött reményeket, hiszen 2021 nyarán befutott az utód. Ez a OnePlus Nord 2, amely nálunk is futott egy kört, így megnézhettük mire képes, mik az erősségei, gyenge pontjai és, hogy kinek válhat be.
Dizájn
Nem nagyon vacakoltak a mérnökök, a dizájn szempontjából a termék sok extrát nem kínál. A kávái vékonyak, de maga a kijelző sík, nem omlik rá a műanyag készülékházra. A kék, ujjlenyomatoknak, szennyeződéseknek ellenálló hátlapon ott figyel a kamerasziget, amely kicsit kiáll, de nem probléma, mert a modellt amúgy is érdemes tokba dugni. Ezek közül négy különböző színű (átlátszó, tarka, fekete, fehér) is megtalálható a dobozban, ami kedves figyelmesség.
Ergonómia: A összeszerelés minősége hibátlan, sorjásságnak nincs nyoma, a készülékház ne ropog, nem nyikorog. A gombok jó helyen vannak, és a OnePlus telefonok három állású hangerőszabályozója sem hiányzik, ami szuper kis extra.
Strapabíró kialakítás: Nem kapta meg az IP minősítést, bár a cég szerint cseppálló, de azért ezzel jobb nem kísérletezni, és már csak emiatt is fontos tokba helyezni a készüléket.
Méret: 158,9 x 73,2 x 8,3 mm – Minden szempontból átlagos
Súly: 189 gram – Átlagos, könnyűnek nem neveznénk semmiképp.
USB: USB 2.0 Type-C. Hozza a kötelezőt!
Fejhallgató csatlakozó: Hiányzik :(. Csalódás, hogy erről nem gondoskodtak.
Képernyő/készülékház arány: 85,8%. Korrekt érték, de azért a nyomába sem ér a hajlított képernyőjű telefonoknak e téren.
Ujjlenyomat olvasó: A képernyő alá építve. A hatékonysága eléri a 90 százalékot a tapasztalataink szerint, ami teljesen vállalható eredmény.
Kijelző-képminőség
Remek kijelzőt kapott a OnePlus Nord 2 telefon!
Paneltechnológia: Fluid AMOLED, az egyik legjobb, ami lehet!
Méret: 6,43 inch. Átagos méret ez ma már.
Kontraszt: Végtelen! Pazar!
Felbontás: 1080 x 2400 pixel. Ekkora képátló mellett ez remek felbontásnak számít, amit az 409 ppi képpontsűrűség is alátámaszt. A részletesség ennek megfelelően kiváló, a képi világ éles, a képpontok egyáltalán nem láthatóak, a finom átmenetek, illetve a ferde és görbe vonalak is rendben vannak.
Megjeleníthető színek száma: 1,07 milliárd. Ennél jobb nincs!
Színek: A tónusok egyébként szépek természetesek, a színhőmérséklet változtatható, és a kék fény szűrés is bekapcsolható.
Mozgásmegjelenítés: Semmilyen anomáliát (szellemképesedés, duplikálódás, utánhúzás, utánlövés) nem tapasztaltunk. A mozgásmegjelenítés hibátlan.
Képfrissítési ráta: 90 Hz. Másfélszer annyi képkocka megjelenítésére képes másodpercenként, mint a hagyományos, 60 Hz-es mobilok. Ennek köszönhetően finomabb, simább lesz a lapozás, scrollozás, és egyes játékoknál (pl. A COD Mobile) is ki lehet használni az ebben rejlő lehetőségeket. (itt írtunk a témáról bővebben)
Betekintési szög: Még tág szögből bámulva a kijelzőt sem érzékelhető a tónusok fakulása.
HDR támogatás: Megoldott. Még a legjobb HDR10+ formátum kezelése is megoldott.
Fényerő: ~704 nit a maximális fényerő a méréseink szerint. Ez elég ahhoz, hogy napfényben is látható maradjon a képernyő, viszont az tény, hogy ilyenkor már picit erőtlennek tűnnek az árnyalatok. Emellett ez a fényesség elég ahhoz, hogy a nagy dinamikatartományú tartalmak visszaadása kellően látványos legyen.
Minimális fényerő: 1,6 nit. Elég alacsony ahhoz, hogy vaksötétben se legyen zavaró.
Védőüveg: Gorilla Glass 5. A karcolásoktól elvileg megóvja, de ezt igazából nem próbálgattuk.
Teljesítmény
E téren remek de nem extrémen kiemelkedő a OnePlus Nord 2.
Hardver: 8 magos MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) processzor (4 db. 2 Ghz Cortex-A55 & 3 db. 2,6 GHz Cortex-A78 & 1 db 3 GHz Cortex-A78 maggal) + 12 GB RAM (!), Mali-G77 MC9 grafikus vezérlővel. A MediaTek procikkal korábban akadtak problémák, de ez egy remek darab lett, és így a vas terén belekötni nem nagyon lehet semmibe. Erősnek számít, de azért valamelyest elmarad a világ legbikább hardvereitől.
Mire jó: Ez abban látszódik meg, hogy a modell bár mindenre jó, amire ma telefont szoktak használni, de bizonyos feladatoknál/alkalmazásoknál kisebb kompromisszumok megkötésére készteti a felhasználóját. Ez azt jelenti, hogy egyes játékoknál előfordulhat, hogy el kell felejteni a legjobb minőségű grafikát. A nagy felbontású fotóknál benne van a pakliban, hogy szüksége van pár másodpercre a képalkotáshoz, és a komplexebb videóvágással kapcsolatos folyamatokat is el lehet felejteni.
Adattárolásra szolgáló memória: 256 GB. Teljesen rendben van! Évekig nem kell a tárhellyel foglalkozni átlagos használat esetén. (Van 128 GB-os változata is, az is korrekt teljesen)
Oprendszer: Android 11 alapú Oxygen OS 11.3. Magyarul tud, jól is néz ki a grafikus kezelőfelület, emellett kellően gyors. Az extra funkciók sem hiányoznak.
Benchmark: A teljesítmény mérésére szolgáló AnTuTu tesztprogramon 601955 pontot ért el, ami az átlagnél lényegesen jobb eredmény, világ legjobb készülékeitől 20-25 százalékkal elmarad.
Melegedés: Amikor teljes gázzal dolgozik a hardver, akkor a termék hajlamos igencsak átmelegedni, ám ez egyrészt a legtöbb mai mobilnál így van, másrészt tokban amúgy sem probléma ez.
5G: Támogatott a legújabb és legjobb, számos előnyt kínáló mobilkommunikációs szabvány.
Hang
A megszokottnál nagyobb a hangerő, ám a hangminőség meglehetősen átlagos.
Beépített hangszóró: Az integrált sztereó hangrendszer által produkált hangerő a megszokottnál egy-két fokkal nagyobb. Azonban a hangminőség a basszusok totális hiánya miatt messze van a tökéletestől. A végeredmény meglehetősen steril, vékony, kopogós, élettelen, de hát ez a mai telefonok 99,9 százalékáról elmondható sajnos. Játékra és filmezésre/videózásra jó lehet, de a zenehallgatásra már nem igazán.
Fül-/fejhallgatóval: Sokkal-sokkal jobb a végeredmény, ilyenkor lehet használni zenehallgatásra is.
Energia
Akkumulátor: 4500 mAh-s lítium-polimer akkumulátor került bele, amely sajnos nem cserélhető házilag. Ez ma ebben a kategóriában átlagos jobb kapacitású telepnek minősül, ami érződik is az üzemidőn.
Üzemidő: Hétköznapi használat mellett (levelezés, chatelés, netezés, kis játék, filmezés, zenehallgatás), 50 százalékos fényerőnél nagyjából 8-11 óra préselhető ki belőle, ami azért teljesen jó értéknek minősül.
Gyorstöltés: Van! 65 wattos ráadásul, ami azt jelenti, hogy nulláról 29 perc alatt töltődik fel teljesen a telep. Ez iszonyú jó!
Kamera
Természetesen sokoldalú képalkotást biztosító, több egységből álló hátlapi kamerarendszerrel látták el. A képalkotás során felemásan teljesített, hiszen van amiben nagyon jó, de vannak hiányosságai is, ezt kár is lenne tagadni.
Hátlapi fotó
Főkamera: 50 megapixeles, f/1.9 rekeszértékű, széles látószögű fázisfókuszú, optikai képstabilizátorral felvértezett kamera. Éjjel-nappal remek minőségű képek lőhetőek vele. Nem nagyon lehet mibe belekötni.
Ultraszéles látószögű: 8 megapixeles, f/2.3 rekeszértékű 119 fokos egység. A megnövelt gyújtótávolság miatt nagyon jól használható, egyértelműen van értelme. A specifikációk alapján nem vártuk, de még a kevés fényt is igen jól tolerálja (a teljes vaksötétet nem), és akár este, szórt mesterséges fénynél is össze lehet vele hozni abszolút vállalható képeket. A felbontása nem kiemelkedő, de az online felületekhez, appokhoz, közösségi oldalakhoz ez is elég.
Monokróm: 2 MP, f/2.4, ennek sok értelmét nem láttuk….
Zoomkamera: Nincs.
Makrókamera: Nincs, nem is hiányzott.
Portré mód: Van, jól működik.
Hátlapi videó
Felbontás: 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps. Azaz 8K nincs, ami nem gond egyáltalán. A 4K felbontás mellett a gyors mozgásokoz szükséges másodpercenkénti 60 képkockás rögzítési sebességről le kell mondani, ami már egy picit fájóbb, de ha valaki beéri Full HD-val, akkor már ez is megoldott.
Lassítás: Támogatott, amivel igen látványos rövid videók készíthetőek. De az igazán döbbenetes szuperlassítás mód hiányzik.
Stabilizátor: Van. Nagyon hasznos lehet a mozgás közben készített videóknál, hiszen egészen hatékonyan képes kiküszöbölni a kéz remegéséből, rázkódásból fakadó képi hibákat.
Előlapi
Fotó/videó: 32 megapixeles, f/2.5 rekeszértékű, széles látószögű előlapi kamerát kapott. Sötétben, kevés fénynél használhatatlan, megint bebizonyosodott, hogy a pixelszám önmagában nem minden. A HDR funkció támogatott, de videónál be kell érni Full HD-val, és másodpercenkénti 30 képkockával, ami a gyorsabb mozgásokhoz egyszerűen kevés.
Ár
OnePlus Nord 2 – 500 euróba azaz ~180 000 forintba kerül a nálunk járt 12 GB-os, 256 GB tárolókapacitással felvértezett modell. A 6 GB RAM-mal, 128 GB belső adattárolóval ellátott változat 154 000 forintért vehető meg. Ezzel a készülék abszolút jó árúnak számít, ami sok tekintetben a toptelefonokkal is felveszi a versenyt. Ennyiért az ember egy szuperül használható, sokoldalú, gyakorlatilag mindenre jó készüléket kap.
Kinek ajánljuk – OnePlus Nord 2
– Középkategóriás telefont keres
– Fontos a remek képminőség, a végtelen kontraszt
– Jól használható, de nem horror árú készülékben gondolkodik
– Sokat fotózik, olykor sötétben is.
– Az átlagosnál jobb üzemidejű mobilban gondolkodik
Kinek nem ajánljuk – OnePlus Nord 2
– Belépő szintű, olcsó készülékre vágyik
– Lényeges az extrémen jó üzemidő
– Esportra keres telefont
– Számít a vízálló, porálló, ütésálló kialakítás.
Még több információ a OnePlus Nord 2 okostelefonról a termék hivatalos weboldalán.