A világjárvány okozta chiphiányt felváltotta a bőség, immár annyi kütyüt vehetnénk, hogy a fal adja a másikat, de a Samsung mégsem boldog.
Míg nem is olyan régen mindenki a chiphiányról beszélt, ami számtalan szektort érintett hátrányosan, mostanra nagyjából helyreállt a rend. Csakhogy, a vásárlói magatartás mégis úgy alakult, hogy kevésbé hajlunk új eszközök megvételére, ennek pedig elég prózai oka van, amit úgy hívnak: megélhetési válság. Az Omdia kutatása szerint az okostelefon-szállítások 7,6%-kal, mintegy 301 millióra csökkentek a legutóbbi harmadik negyedévben az előző év hasonló időszakához képest. Mindkét tendencia megmagyarázza, hogy a Samsung miért jött ki az újévi buliból másnaposan. A dél-koreai elektronikai óriásvállalat az elmúlt évek legrosszabb előrejelzését adta ki. A most véget ért negyedik negyedévre mintegy 70 trillió dél-koreai won (55 milliárd dollár) árbevételre számít, szemben az egy évvel korábbi 76,57 trillió KRW (60,2 milliárd dollár) árbevétellel.
Az igazi csúnyaság azonban az üzemi eredményre vonatkozóan közzétett számadat. Miután 2021 utolsó negyedévében közel 14 billió KRW (11 milliárd dollár) nyereséget ért el, most mindössze 4,3 billióra KRW (3,4 milliárd dollár) számít. Ez aggasztó jelzés a többi vállalat számára, amelyek chipeket vagy az általuk működtetett kütyüket gyártanak. Más félvezetőgyártókhoz hasonlóan a Samsung is azon igyekezett a világjárvány után, hogy ellássa az alkatrészekből kiéhezett iparágakat. A harmadik negyedév mérlegében az ingatlanok, gépek és berendezések értéke mintegy 160 trillió KRW (126 milliárd dollár) volt, 12%-kal több, mint egy évvel korábban. A Samsungnak 57,3 billió KRW (45 milliárd dollár) értékű készletei is voltak, ami 52%-os növekedést jelent. Szakértők most úgy vélik, hogy a chipekbe látszólag térdig gázoló piacon csökkent a vételi hajlandóság. A keresletet részben az is visszafogja, hogy egyes chipvásárlók 2021-ben már halmoztak fel készleteket. A chipgyártó iparnak azonban nem tett jót a Kínával szembeni amerikai szankciók szigorítása az elmúlt néhány évben. A chipek és chipgyártó berendezések kínai vállalatoknak történő értékesítését tiltó szabályok éppen akkor szorították vissza a keresletet, amikor a beruházási tevékenység elárasztotta a piacot chipekkel. Az ágazatban attól tartanak, hogy a Kína megbüntetését célzó jogszabályok ártani fognak az amerikai chipgyártóknak, amelyek közül sokan Kínát a legnagyobb piacaik között tartják számon.
[sc name=”facebook” ][/sc]