A világ legdrágább űrteleszkópja, a James Webb véletlenül bukkant az aprócska aszteroida nyomára az űrben.
A NASA új űrteleszkópja a Mars és a Jupiter között elhelyezkedő aszteroidaövben „pillantotta meg” a kis méretű aszteroidát, amely nagyjából akkora mint a római Colosseum, azaz 100-200 méter között lehet. A űrkőzet valószínűleg a legkisebb, amit a Webb eddigi munkája során észlelt, ám biztosan nem ez a legkisebb ismert aszteroida: a 2015-ben felfedezett 2015 TC25 kódjelű űrszikla például mindössze 1.8 méter átmérőjű, és nem mellesleg arról is nevezetes, hogy az őt érő fény mintegy 60%-át visszaveri, így az egyik legfényesebb földközeli aszteroida, amelyet valaha is észleltek.
A mostani űrkőzetet véletlenül fedezte fel egy európai csillagászokból álló nemzetközi csoport a Mid-Infrared Instrument (MIRI) kalibrálása során. Habár a tudósok más célból kémlelték az űrt, az aszteroida felfedezése jól mutatja, hogy még a „sikertelen” Webb-megfigyelések is lehetnek tudományosan hasznosak.

2021. december 25-én lőtték fel a NASA James Webb űrtávcsövét, amely január végén érte el úti célját, a Földtől mintegy 1.5 millió kilométerre lévő második Lagrange-pontot. A NASA második igazgatójáról elnevezett űreszköz hosszas kalibrálási folyamatok után tavaly júliusban kezdte meg tényleges tudományos munkáját a mélyűrben. A tudósok tervei szerint a James Webbel olyan galaxisokat is felfedezhetnek, amelyek már akkor léteztek, mikor a világegyetem csupán 100 millió éves volt.
[sc name=”facebook” ][/sc]