Elon Musk Neuralink startupja 2021-ben bejelentette, hogy eszközükkel képessé tettek egy sertést arra, hogy irányítson egy videojátékot. A technológia fejlesztés alatt áll, vannak sikeres kísérletek, több éves tesztek, de a kibontakozás még messze van – ha ez a feltörekvő technológia kiforr és elterjed, lesz egy világunk, melyet az emberek a gondolataikkal működtetnek.
A Neuralink beültette az első agyi chipet egy emberbe
Elon Musk milliárdos startupja, a Neuralink tanulmányozni fogja az interfész működését, amely állítása szerint lehetővé teszi a bénult emberek számára, hogy gondolataikkal irányítsák az eszközöket.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi hatóság (FDA) tavaly engedélyezte a vállalatnak, hogy elvégezze az első kísérletet az implantátum emberen való tesztelésére. „A kezdeti eredmények ígéretes neuronspike-érzékelést mutatnak”, tette hozzá Musk. A tüskék az idegsejtek aktivitását jelentik, amelyeket a National Institute of Health olyan sejtekként ír le, amelyek elektromos és kémiai jeleket használnak az agyban és a testben lévő információk továbbítására.
A Neuralink szeptemberben jelentette be az implantátum-kísérletet. A vállalat közölte, hogy a vizsgálat során egy, a cég által kifejlesztett robot fogja sebészi úton elhelyezni az implantátumok „ultrafinom” szálait, amelyek segítik a jelek továbbítását a résztvevők agyában.
Musk a Twitter/X bejegyzésében közölte, hogy az első ember vasárnap kapta meg az agychip beültetést, és jól gyógyul.
A startup tanulmánya a vezeték nélküli agy-számítógép interfészének kísérlete, amelynek célja az implantátum és a sebészeti robot biztonságosságának értékelése. A tanulmány a vállalat honlapja szerint az interfész működőképességét fogja értékelni, amely lehetővé teszi, hogy a quadriplégiában, vagyis mind a négy végtag bénulásában szenvedő emberek gondolataikkal irányíthassák az eszközöket.
A Reuters a hónap elején arról számolt be, hogy a Neuralinket megbírságolták az amerikai közlekedési minisztérium (DoT) veszélyes anyagok mozgatására vonatkozó szabályainak megsértése miatt. A DoT nyomozói a vállalat texasi és kaliforniai létesítményeinek 2023 februárjában végzett ellenőrzései során megállapították, hogy a vállalat nem regisztráltatta magát veszélyes anyagok szállítójaként – derül ki a hivatal nyilvántartásából. A veszélyes hulladékok, köztük a gyúlékony folyadék, a xilol nem megfelelő csomagolását is megállapították. A xilol fejfájást, szédülést, zavartságot, az izomkoordináció elvesztését és akár halált is okozhat. (Forrás: The Guardian via ITBusiness)
TechWorld esemény
Feltörekvő technológiák 2024 – Indulnak a TechWorld Beszélgetések
További olvasnivalók a TechWorld Portálon
Dinamikus magyar cégek a Deloitte Technology Fast 50-ben
AIP Labs fejlesztés: a világ legjobbjai közé került egy magyar egészségügyi innovációs cég