Martin Rees brit királyi csillagász szerint felesleges űrhajósokat küldeni az űrbe, amikor a robotok ugyanolyan hatékonyan tudnák elvégezni a feladatot.
Martin Rees csillagász egy podcastben beszélt arról, hogy egyre inkább feleslegesnek tartja az emberi jelenlétet az űrmissziók során, mivel napjaink robotjai hasonló képességek birtokában vannak, mint az űrhajósok – írja a Reuters. Rees szerint vagy robotokat kell az űrbe küldeni, vagy olyan embereket, akik vállalják a magas kockázatot, és olyan anyagi helyzetben vannak, hogy saját maguk tudják finanszírozni az utat – ellentétben az űrhajósokkal, akik közpénzből utaznak a világűrbe.
A Királyi csillagász arról is beszélt, hogy nem ért egyet Elon Musk törekvéseivel, ami a Mars gyarmatosítását illeti, ugyanakkor elismeri a rakéták és az elektromos autók terén elért eredményeit. „Sokkal jobb munkát végzett, mint azok a nagyvállalatok, amelyek korábban gyártottak rakétákat NASA-nak. Musk rakétái újrahasznosíthatók, így a küldetéseket is kevesebből lehet kihozni” – mondta Rees.

A Királyi csillagász (vagy Astronomer Royal) a legnívósabb betölthető poszt az Egyesült Királyságban, amit csillagász betölthet. II. Károly király hozta létre még 1675-ben, azzal a céllal, hogy hasznos tanácsokkal lássa el csillagászati kérdésekben a mindenkori uralkodót. A címet Nagy-Britannia legkiválóbb tudósai birtokolták, köztük Edmond Halley, William Christie és George Biddell Airy.