A spam olyan digitális üzenet, amit kéretlenül kapunk, és általában valamit rá akarnak sózni benne az emberre. De mégis mi köze ennek a löncshúshoz és a Monty Pythonhoz?
A spam ma ismert jelentésének inspirációja egy Monty Python-filmből ered, amelynek egyik jelenetében a színészek arról beszélnek, hogy a spam „borzalmas, mindenütt jelen van és elkerülhetetlen”. A snittben a szereplők egy étteremben üldögélnek, és azon hőbörögnek, hogy manapság mindenbe beleteszik a spamet. Persze ekkor még nem az elektronikusan küldött üzeneteket értették alatta, hanem a szintén sokak által ismert, ám kevésbé szeretett löncshúst, ami a spiced pork and ham szavak összevonásából kapta a nevét.
Az első spamet az austini székhelyű Hormel Foods Corporation kezdte el gyártani még 1937-ben, igazán népszerűvé azonban a második világháború idején vált, mivel eltartósítható, tápláló és könnyen szállítható élelmet jelentett a katonák számára.
Bár a löncshúsban és a levélszemétben elsőre nem sok közös van, valójában nagyon is helytálló a hasonlóság: a spamekbe is előbb-utóbb belebotlik az ember, akár szeretné, akár nem.
Alább a legendás Monty Python-jelenet látható, amelyből a levélszemét névadói inspirálódtak: