Az Elon Musk nevével fémjelzett Neuralink korábban abban bízott, hogy tíz páciensen végezhetik el a beavatkozást, a klinikai vizsgálatok adatbázisa szerint azonban csak három emberen fognak kísérletezni, számolt be a Reuters.
A Neuralink egy olyan koponyába ültethető eszközön dolgozik, amely kétirányú kommunikációt tesz lehetővé az emberi agy és a számítógép között, vagyis képessé teszi a lebénult betegeket arra, hogy internetezhessenek, a laptopot és a mobilt pusztán a gondolataikkal irányítsák.
Az orvostechnológiai cég még januárban jelentette be, hogy beültették az általuk fejlesztett agyi chipet az első ember agyába. A vállalat közlése szerint a műtét sikeres volt, a beteg teljesen felépült, és sokáig minden a tervek szerint alakult, májusban azonban arról adtak hírt, hogy a chip több összekötő szála is visszahúzódott a páciens agyában, ami akadályozza az implantátum adatsebességét és hatékonyságát. A cég azóta már a második páciensét keresi egy újabb beavatkozáshoz.
A Reuters tavaly számolt be arról, hogy a vállalat 10 beteg felvételére törekedett, amikor az amerikai szabályozó hatóságokhoz fordult a klinikai vizsgálatok megkezdése érdekében, most viszont minden jel arra mutat, változott a terv: a klinikai vizsgálati adatbázisa szerint a cég jelenleg három pácienst kíván bevonni a kísérletekbe, amely során kiértékelik az eszközt egy olyan átfogó tanulmány részeként, amely több évig tart majd.
A Neuralinket egyébként több éles kritika is érte azzal kapcsolatban, hogy nem oszt meg elég információt a kísérleteiről, ahogy az az iparágban megszokott.