Mesterséges intelligenciával keresnek párt a világ legmagányosabb növényének

A mesterséges intelligenciát vetik be a kutatók, hogy társat találjanak az Encephalartos woodii hímivarú képviselője számára. 

Az Encephalartos woodii egy dél-afrikai cikász, amely a kutatók szerint az egyik legveszélyeztetett élőlény jelenleg a Földön. A növényt még 1895-ben fedezték fel, ám ezt a hímivarú egyedet leszámítva a mai napig nem sikerült nőivarú egyedet találniuk a tudósoknak, így csak és kizárólag mesterséges úton tudják szaporítania a fajt. A Southamptoni Egyetem kutatói most a lehetetlennel próbálkoznak: drónok és mesterséges intelligencia segítségével igyekeznek társat találni a világ legmagányosabb növényének.

Nagyon inspirál az E. woodii, amely a viszonzatlan szerelem klasszikus történetét idézi. Bízom benne, hogy van valahol egy nőivarú egyed, elvégre ennek az egyednek is kellett, hogy legyen egy „ősanyja”. Csodálatos lenne természetes szaporodás útján megmenteni a növényt a kihalástól” – mondta a Dr. Laura Cinti, a Southamptoni Egyetem kutatója.

mesterséges intelligencia Encephalartos woodii
Fotó: Southamptoni Egyetem

A kutatók most drónok segítségével több ezer hektár erdőt fésülnek át Dél-Afrikában, ahol a szóban forgó hím egyedet is találták, az így készült felvételeket pedig algoritmusok segítségével elemzik, hogy nőivarú cikászt találjanak.

A BBC cikke szerint a Encephalartos woodii egyetlen ismert példánya jelenleg a Kew-i Királyi Botanikus Kertekben él.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?