Kína azt állítja, hogy Csang’o-6 nevű szondájuk sikeresen landolt a Hold túlsó oldalán, ahová azzal a céllal érkezett, hogy tudományos szempontból rendkívül értékes kőzeteket gyűjtsön.
A kínai mitológia Hold istennőjéről elnevezett szonda magyar idő szerint vasárnap nem sokkal éjfél után sikeresen leszállt a Hold távolabbi felére, ahol a tervek szerint mintegy két kilogramm kőzetet gyűjt majd össze. Ha a gyűjtés sikeres lesz, és a holdi minták eljutnak a Földre, akkor Kína lesz az első ország, amelynek sikerült kőzeteket hazaszállítani a Hold távolabbi oldaláról.
A BBC cikke szerint a leszállóegység legfeljebb három napot tölt majd a mintagyűjtéssel egy olyan művelet részeként, amely a Kínai Nemzeti Űrügynökség szerint „sok mérnöki újítással, nagy kockázattal és nehézségekkel” jár együtt.
A szonda a Déli-sarki Aitken medencét kutatja, ami a tudomány mai álláspontja szerint nem csak a Hold legnagyobb becsapódási medencéje, de az egész Naprendszer egyik legnagyobb ilyen medencéje is egyben. A Hold déli sarka pedig azért is különösen érdekes, mert a kutatók úgy vélik, hogy jó eséllyel jég van a területén, de az sem kizárt, hogy más erőforrásokat is találni ott.