Olyan távoli galaxist fotózott a James Webb, mint még soha

Az általunk ismert Univerzum legősibb galaxisáról készítettek felvételt a NASA tudósai. 

A James Webb űrteleszkópnak sikerült lencsevégre kapnia az eddig ismert legősibb galaxist, amely már akkoriban is létezett, amikor a kozmosz mindössze 300 millió éves volt. A rekorder galaxis nemcsak a távolsága miatt figyelemreméltó, hanem a mérete és a fényessége miatt is, állítják a szakértők.

A JADES-GS-z14-0 nevű galaxis tömege a feltételezések szerint több százmilliószorosa a Nap tömegének, és egyelőre a tudósok is csak találgatni tudnak azzal kapcsolatban, hogy hogyan jöhetett létre egy ilyen „fényes, masszív és nagy galaxis„, amikor az univerzum még ennyire fiatal volt. A NASA szakértői továbbá azt is megállapították, hogy az ősi galaxisban a hidrogén mellett az oxigén is megtalálható.

A James Webb lehetővé teszi számunkra, hogy még több ilyen galaxist találjunk, talán olyanokat is, amelyek akkor is léteztek, amikor az univerzum még ennél is fiatalabb volt. Ez egy csodálatos lehetőség annak tanulmányozására, hogyan jönnek létre a galaxisok” – mondta Ben Johnson, a tanulmány társszerzője.

 Az eddig ismert legősibb galaxisról készült fotó, amit a James Webb készített, alább látható.

legtávolabbi galaxis univerzum
Fotó: NASA
Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?