Mennyit bír az akksi? Mi az a Galaxy AI? Milyen az One UI rendszer? Mi a helyzet a biztonsággal?

Egy telefon több, mint néhány egymásra dobott hardver, a kijelző és a kamera. Az is nagyon sokat számít, hogy ha bekapcsolja az ember, akkor mit kap cserébe. Nézzük, hogy mi a helyzet ezen a fronton a Samsung Galaxy Z Fold6 hajlítható telefonnal!
Saját rendszer
A termék a Samsung saját, Android 14 alapú, One UI 6.1.1 rendszerét használja. Ez remekül optimalizált, gyors, kiválóan tud magyarul. Nem pakolták tele idegesítő animációkkal, a grafikus kezelőfelület jól néz ki, és nem utolsó sorban tele van egy csomó, gyárilag már rápakolt extrával.

Ilyenek a vállalat különféle egészséggel, testmozgással kapcsolatos alkalmazásai. Vagy épp a SmartThings, amelynek segítéségével pofonegyszerűen integrálható egy okos otthon rendszerbe, illetve csatlakoztatható a cég más termékeihez.
Knox
A Samsung egyike azon kevés gyártónak, amely kiemelt figyelmet fordít az eszközei, és így a telefonjai kibertámadások elleni védelmére. A készülék megkapta a Knox komplex védelmi rendszert, amiről itt már írtunk korábban igen részletesen. Most csak röviden annyit, hogy ez egy összetett, fizikai és szoftveres védelmi vonalakat is tartalmazó ökoszisztéma.
Galaxy AI
A vállalat idei nagy dobása a telefonok terén a mesterséges intelligencia eljárásokat használó szolgáltatáscsomag. Ez a Galaxy AI, amellyel már többször foglalkoztunk igen részletesen korábban. Így most csak a legfontosabbakat emelnénk ki ízelítőnek: A Tolmács funkció szöveges fordításokat generál az élő társalgásokhoz osztott képernyőn, míg az Élő fordítás a telefonbeszélgetések során biztosít azonnali hang- és szöveges fordítást.

A Chatsegéd az üzenetek megírásában ad támogatást: 13 különböző nyelvre képes lefordítani azokat, valamint a szöveg hangnemének finomításában is segítséget nyújt, a kontextusnak megfelelően generál javaslatokat – legyen szó egy munkatársnak címzett udvarias e-mailről, vagy éppen egy hangzatos posztról egy közösségi média felületen. A Bekarikázás Google-lel funkció a keresést könnyíti meg, emellett az AI segít abban, hogy szebbek legyenek a képek, vagy hogy azokról eltűntessünk oda nem illő részleteket. A Jegyzetsegéd pedig szolgálatkész titkárként készít hosszú dokumentumokból is akár átlátható kivonatokat.
Akkumulátor és üzemidő
A hajlítható képernyővel ellátott, hajtogatható telefonok esetében az egyik legnagyobb kihívást az akkumulátor jelenti. Mert hát a szokatlan kialakítás miatt nem lehet a hagyományos módszereket alkalmazni, legalábbis általában. Ez az oka annak is, hogy a Fold6-ba is csak egy 4400 mAh-s akkumulátor került, ami a mai mezőnyben egyáltalán nem számít kiemelkedőnek, pedig a készülékház elég nagy, szóval papíron lenne benne hely.

Ráadásul a hardver is erős, ami nyilván sokat fogyaszt, épp úgy, mint a nagy felbontású OLED képernyő. Ez a kombó pedig némi aggodalomra adhat okot bárkiben. Itt jön jól a már említett, jól optimalizált One UI 6.1.1 rendszer, amelynek segítségével az üzemidőt így is sikerült kihozni átlagosra. Ez azt jelenti, hogy használattól függően nagyjából 7-11 órával számolhatunk. Azaz ennyit bír az eszköz egy töltéssel a tapasztalataink szerint. Ez még mindig messze van az ideálistól, de a mai mezőnyben egyáltalán nem rossz eredmény.
Tárhely
Több változatban is elérhető. Van belőle 256 és 512 GB-os, valamint 1 TB-os verzió is. Nyilván a nagyobb kapacitást meg kell fizetni. Mindhárom verzió a jelenlegi legjobbnak, azaz leggyorsabbnak számító UFS 4.0 fájlrendszert használja.
Hang
Fejhallgató kimenet nincs rajta, de a Bluetooth segítségével azért csatlakoztatható hozzá egyszerűen fül- és fejhallgató is. Sztereó integrált audió rendszert kapott, amelynek a hangereje megfelelő. A hang minősége viszont távolról sem tökéletes. A basszusok érzékelhetetlenek, a megszólalás emiatt pedig művi és steril. Ám ez egyáltalán nem lepett meg, hiszen az összes jelenlegi mobil nagyjából hasonló problémákkal küzd.