Kína rakétájának darabokra szakadt felső fokozata egy sebesen száguldó törmelékfelhőt hagyott maga után.
Az Egyesült Államok Űrparancsnoksága (USSPACECOM) szerint kedd reggel Kína útnak indította a Hosszú Menetelés 6A rakétáját, rajta 18 műholddal, amelyek a Qianfan (Ezer Vitorla) szélessávú hálózat kiépítésének egyik lépése. A rakéta sikeresen juttatta alacsony Föld körüli pályára (kb. 800 km), ám a felső fokozata széthullott, ezzel egy törmelékfelhőt hagyva maga után.
Szerintük több mint 300 követhető darabról beszélünk, (követhető alatt a legalább 10 centiseket értik), tehát ez azt jelenti, hogy ennél kisebbek is vannak szép számmal. Szakemberek szerint ha a Kína megakonstellációjához szükséges hordozórakétáknak csak töredéke jár hasonlóan, az már rengeteg törmeléket jelen, és az űrszemét-állomány tarthatatlan növekedéséhez vezet.
A Föld körüli pálya egyre zsúfoltabb, akár aktív műholdakról, akár törmelékdarabokról legyen szó. Az Európai Űrügynökség szerint jelenleg mintegy 10 000 működő űreszköz száguld bolygónk körül (ezek többsége a SpaceX Starlink internetes műholdja), nagyjából 40 500 legalább 10 cm széles törmelékdarab és 130 millió legalább 1 milliméter átmérőjű szilánk kering odafent.