Li-Fi: Jön a fényen keresztül terjedő internet!

A Li-Fi azt tudja, hogy a villanyt fel-és lekapcsolva a vezeték nélküli netünkkel is ugyanez történik.

LI-Fi
Jön a Li-Fi! Kép: Phone Arena

Képzeljünk el egy olyan csatlakozási lehetőséget az internetre, ami pusztán annyiból áll, hogy bemegyünk egy helyiségbe, és felkapcsoljuk a villanyt. Ezt nyújthatja a Li-Fi (Light Fidelity), nevű technológia, ami fényhullámokat használ az adatátvitelhez, szemben a rádióhullámokkal dolgozó Wi-Fi-vel. A Li-Fi nagy előnye a sebesség, ugyanis 100-szor gyorsabb adatátvitelt tud biztosítani, mint amit a jelenlegi vezeték nélküli megoldások. Fényjelei az emberi szem számára láthatatlanok. Harald Haas német fizikus fedezte fel, hogy az adatok fény útján továbbíthatók és fogadhatók.

A technológiával kapcsolatos kísérletek 2008-ban kezdődtek a francia Oldecomm cég vezetésével, most pedig ott tartunk, hogy amikor Európa a múlt hónapban felküldte az Ariane 6 rakétát az űrbe, négy kísérlettel lőtte fel, melyek közül az egyik a Li-Fi-vel kapcsolatos. Az adatátvitel LED-izzók segítségével történik, amelyek az adatokat fényimpulzusokban küldik, hasonlóan ahhoz, ahogyan a Morse-kód működik. Amellett, hogy így gyorsabb, biztonságosabb is, mint a Wi-Fi, mivel a jelek kevésbé szivárognak át a falakon, a jeladókat pedig lámpatestekbe is be lehet építeni, ami megkönnyíti a mobilfelhasználók számára a rendkívül gyors internetszolgáltatás elérését.

Elméletileg akár 224 Gbps sebességű adatátvitelre is képes, szemben a manapság megszokott 1 Gbps tempóval. A technológia nagyon hasznos lenne olyan helyzetekben, ahol gyors sebességre és alacsony késleltetésre van szükség, ráadásul kevesebb sugárzást is termel, mint a Wi-Fi. Ugyanakkor ami az előnye, az a hátránya is, és ezek közül a legnagyobb, hogy csak zárt térben használható. Ugyanakkor a legtöbb okostelefon-felhasználó odabent a Wi-Fihez csatlakozik, míg kint a mobilkapcsolatra támaszkodik, így tulajdonképpen a legkomolyabb hibája is elenyésző.

Az előbb említett Oldecomm szerint a technológia nem arra születik, hogy leváltsa a jelenleg használatos vezeték nélküli megoldást, hanem arra, hogy megszabadítson a jelenlegi technológiák akadályaitól anélkül, hogy azok előnyei is eltűnjenek. A vállalat szerint a technológia 2024-2029 között fogja magát teljesen kiforrni. Nem nehéz belátni, hogy egyébként a Li-Fi vélhetőleg energiafelhasználásban is kevésbé terheli a környezetet, hiszen ha lekapcsoljuk, akkor nincs, nem úgy, mint otthon a Wi-Fi router, ami viszont szinte minden háztartásban megy akkor is, ha senki nincs otthon.

 

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of RG

RG

RG is hírező, és emellett nagy szenvedélye a repülés. Ikarosznál egy szinttel jobban nyomja, ugyanis szintén motor nélkül próbálkozik. Vitorlázórepülő. Szóval, ha szimulátorokról, vagy repülős appokról olvastok, azt szinte biztos, hogy RG írta.

Ezeket olvastad már?