Kipróbáltuk a fél millió forintba kerülő új, nagyobb új tudású Apple telefont. iPhone 16 Pro teszt.
Magyarországon is boltokba kerültek várva várt új Apple telefonok. Köztük az az iPhone 16 Pro, amely tudásában a legmagasabb szintet képviseli és csak méretben tér el a zászlóshajó Pro Max telefontól.
Dizájn
Minimális újdonsággal rukkolt csak elő az amerikai cég. Ami konkrétan egy, süllyesztett „gomb”, amivel azonnal elérhetőek a kamera funkciók. Ez egyébként hasznos dolog, abszolút van értelme. de azért forradalmi innovációnak nem neveznénk. Maradt az évekkel ezelőtt bevezetett, mára már unalomig ismert dizájn a markánsan kerekített sarkokkal, és a hátlap bal felső sarkába pakolt kameraszigettel.
Az Apple továbbra sem kér a hajlított képernyőkből, így ez is totál sík. A kávája vékony, a készülékház titánból készült, és a tavaly bevezetett korlátozottan programozható gomb is megmaradt rajta.
A mai mezőnyben kompaktnak számít (149.6 x 71.5 x 8.3 mm), a súlya 199 gramm, amivel közepesen nehéznek számít. IP68 minősítésű, tehát víz és porálló, de az ütéseket nem viseli túl jól. A titánból készülékház nagyon szemrevaló, viszont hamar karcolódik, úgyhogy érdemes rá azonnal egy tokot pattintani. Így viszont értelemszerűen a szépsége is elvész.
Hardver, teljesítmény
Az Apple iPhone 16 Pro telefont ellátták a cég nagy büszkeségével a 3 nanométeres gyártástechnológiával készülő Apple A18 Pro processzorral. Ez egy hatmagos (2×4.04 GHz + 4×2.X GHz), saját tervezésű chipset, amelynél a grafikus megjelenítésért a hat magos Apple GPU felel, és pakoltak mellé 8 GB RAM-ot is. A cég állítása szerint ez a lapka jóval nagyobb teljesítményű, mint elődje. Emellett a telefon megkapta az új hűtőrendszert, amely a hivatalos bejelentésen elhangzottak szerint sokkal hatékonyabban dolgozik, mint a korábbi hasonló megoldások.
Nos, az AnTuTu tesztprogramon 1 886 315 pontot ért el, ami durván 15 százalékkal jobb eredmény, mint amit az iPhone 15 Pro gurított. De egymás után háromszor lefuttattam az extrém terhelést jelentő szoftvert. Negyedórányi intenzív munkavégzés után pedig már érezhetően áthevült. Ráadásul ilyenkor már csak 1 635 587 pontot ért el, tehát a teljesítménye mintegy 7 százalékot csökkent. Egy szó mint száz, a fantasztikus új hűtőrendszer távolról sem hibátlan. Ezen bizony kell még dolgozni.
A telefon egyébként még így is kellően erős. Mindenre jó, amire manapság telefont szoktak használni. A csúcsgrafikájú játékok és az erőforrásigényes appok is hasítanak rajta. A médiaszerkesztés akadozásmentes, épp úgy, mint az ultranagy felbontású HDR videók lejátszása.
Szoftver és a mesterséges intelligencia
Az Apple iPhone 16 Pro a most élesített iOS 18 szoftvert használja. Ez alapjait tekintve nem sokat változott, csak néhány hasznos, apró újítást kapott. Fejlődött és kényelmesebbé vált a jelszókezelő, valamint jobban személyre szabható, mint bármikor korábban. Az iOS operációs rendszerrel eddig se volt semmi gond, szóval az érthető, hogy a cég miért is nem bolygatta túlságosan.
Az Apple büszkén jelentette be, hogy az új iPhone-ok megkapják már a cég csodafegyvernek szánt mesterséges intelligencia csomagját, az Apple AI-t. Azonban ebből az európai vásárlók, így a magyarok sem részesülnek. Ennek hátterében a cég és az EU csörtéje áll. Hogy őszinte legyek nem igazán érdekel, hogy ebben a sztoriban ki a hülye, ki a hibás, a lényeg, hogy hiába köhög ki valaki egy raklap pénzt ezért a telefonért, az igazi nagy durranását nem tudja kihasználni.
Nevetséges ez az egész, és azért az tény, hogy a rivális vállalatoknál ilyen gond nincs….Szóval jelenleg úgy állunk, hogy a mesterséges intelligencia nem hogy versenyelőnyt nem jelent, hanem inkább hátrányt okoz a vállalatnak.
Képminőség
Természetesen irgalmatlan jó kijelzőt kapott, de ez egy ilyen kaliberű telefon esetében már alapelvárás. Az alacsony fogyasztású LTPO Super Retina XDR OLED képernyő 6,3 hüvelykes, a felbontása 1206×2622 képpont, ami megfelelő részletességet szavatol.
Ennek köszönhetően pedig a képi világ kellően éles. Az alkalmazott technológiából fakadóan a színek gyönyörűek, erőteljesek, a fekete iszonyat mély, a kontraszt hibátlan. A tipikus, azaz hosszú távon is fenntartható csúcs fényerő 1000 nit, a HDR anyagok esetén pedig rövid időre 2000 nitre is felugorhat. Ennek köszönhetően nappal is látható marad a kép, és a nagy dinamikatartományú tartalmak kifejezetten látványosak.
A kijelző 120 Hz-es, ebből fakadóan a mozgások visszaadása, a lapozás, scrollozás akadozásmentes, folyamatos. Anomáliák nem tapasztalhatóak és a betekintési szög is kiváló.
Kamera, képalkotás
Egy iPhone-tól az ember mindig magas minőséget vár képalkotás terén, amit meg is kapunk, de ennél többet nem. A sokoldalúságra papíron nem lehet panasz, hiszen van rajta ultraszéles és 5x optikai zoomot kínáló kamera is.
Azonban ezeket a sötétben, kevés fénynél el lehet felejteni. A képek általában zajosak, elmosódottak lesznek, csúnya színekkel. A csalódás az, hogy ez még a főkameránál is előfordul, mint ahogy az is, hogy automata módban az elektronika túlságosan, irreálisan felerősíti a fényeket. Az éjszakai képek is olyanok lesznek, mintha alkonyatnál vagy hajnalban fotóztuk volna őket.
Energia
A cég a hivatalos termékkommunikációban azzal kecsegtet, hogy az üzemidő elérheti a 27 órát. Nekem ez még úgy sem jött össze, hogy hozzá sem értem, csak be volt kapcsolva. Átlagos használat mellett 10-13 órát lehet kipréselni belőle. De ha valaki megállás nélkül fotózik vagy játszik, akkor 2-3 óra alatt lemerül.
Ár + értékelés
Természetesen több változatban is elérhető. A legolcsóbb verzió 500 000 forintba kerül, és ezért csak 128 GB tárhely jár, ami ebben az árkategóriában röhejesen kevés.
Lehet, hogy a mesterséges intelligencia szolgáltatások kiemelkedővé tennék ezt a modellt, de ezt azért kétlem. Viszont így, ezek hiányában konkrétan le van maradva a riválisoktól. Az Apple ezúttal is a gyáva biztonsági megoldást választotta, ami a rajongók tömegeit minden bizonnyal így is ki fogja elégíteni. De hideg, tiszta, külső szemmel nézve az iPhone 16 Pro bizony csalódás ennyiért.
Még több információ az Apple iPhone 16 Pro telefonról a hivatalos weboldalon