Nagyon meglepő, de már van fából készült műhold az űrben

Azt gondolná az ember, hogy a világűr annyira mostoha hely, hogy ott csak a nagyon kemény cuccok maradnak meg. Erre meg ott repked fent egy műhold, ami fából van.

műhold
Kép: Space.com

A kutatók úgy gondolták, ideje egy műhold képépben vizsgálni azt, hogyan viselkedik a fa az űrben. Az egység a SpaceX segítségével tegnap indult útnak a Nemzetközi Űrállomás felé, ahol majd pályára állítják. Ezután a műszerek hat hónapon keresztül mérik majd, hogy miként bírja a fa a világűr zord körülményeit. Takao Doi űrhajós, és a Kiotói Egyetem professzora szerint a fa egy olyan anyag, amit mi magunk is elő tudunk állítani, és örökké képesek leszünk az űrben házakat építeni, élni, és dolgozni.

A Kiotói Egyetem kutatói és a Sumitomo Forestry faipari vállalat 2020-ban kezdett el dolgozni az űrfaprojekten. A Nemzetközi Űrállomásról 2022-ben több mint 240 napon keresztül végeztek űrterhelési teszteket. A Hoonoki, – egy Magnolia fafajta – használata mellett döntöttek, annak „magas megmunkálhatósága, méretstabilitása és általános szilárdsága miatt”. A fát Japánban gyakran használják hagyományos kardhüvelyek készítéséhez, mert nem törik el csak úgy.

A Kiotói Egyetem csapata szerint a víz és az oxigén hiánya az űrben megvédi a fát a tűztől vagy a rothadástól. A Reuters szerint azt is tesztelik, hogy a fa mennyire hatékonyan védi a félvezetőket az űrsugárzástól. „Ha be tudjuk bizonyítani, hogy az első fából készült műhold működik, akkor szeretnénk felajánlani Elon Musk SpaceX cégének” – mondta Doi.

Úgy gondolják továbbá, hogy a fából készült műhold kevésbé szennyező megoldást jelenthet, mint fém társaik, amelyek alumínium-oxid-részecskéket bocsátanak ki, amikor a visszatérés során elégnek. Doi csapata állítólag 50 év múlva a Holdon és a Marson is fát termesztene a faházak számára.

 

 

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of RG

RG

RG is hírező, és emellett nagy szenvedélye a repülés. Ikarosznál egy szinttel jobban nyomja, ugyanis szintén motor nélkül próbálkozik. Vitorlázórepülő. Szóval, ha szimulátorokról, vagy repülős appokról olvastok, azt szinte biztos, hogy RG írta.

Ezeket olvastad már?