Hát nem lett szép a Nike 3D nyomtatással készült cipője

 A Nike bemutatta legújabb innovációját, az Air Max 1000-et, amely az első szinte teljes egészében 3D nyomtatással készült cipőjük. A Zellerfelddel együttműködve megalkotott Air Max 1000 a legendás Air Max 1 modernkori újragondolása, amely 1987-ben debütált, mint a Nike első olyan cipője, amelynek sarkában látható légpárna volt. Az új modell megtartotta ezt a jellegzetességet, és bár maga a légpárna nem 3D nyomtatott, a cipő többi része egyetlen rugalmas anyagból készült.

A Nike a cipő gyártásához a Zellerfeld szakértelmét használta fel, amely már tapasztalattal rendelkezik a 3D nyomtatott cipők terén. Az Air Max 1000 különlegessége a változatos sűrűségű és textúrájú rétegekben rejlik. A talp szilárd és megtámasztó, míg a cipő felső része rugalmasabb és kényelmesebb, így fűző nélkül is könnyen fel- és levehető. A 3D nyomtatás lehetővé tette a Nike számára, hogy megvalósítsa az Air Max 1000 egyedi kontúros kialakítását, amelyet a vállalat szerint a hagyományos cipőgyártási technikákkal nem lehetett volna elérni.

John Hoke, a Nike innovációs igazgatója szerint az Air Max 1000 legizgalmasabb aspektusa az új megoldások, amelyeket a következő generációs gyártással el lehet érni. A Nike eredetileg egy élénkpiros színben mutatta be az Air Max 1000-et, de az eseményen részt vevő influencerek később további színeket is felfedtek, köztük narancssárga, fehér, kék és fekete színt zöld légpárnával.

Bár a Nike kis számban osztott ki párokat az Air Max 1000-ből az eseményen, a szélesebb körű elérhetőség 1000 párra korlátozódott, amelyeket a résztvevők előrendelhettek. A Nike egyelőre nem árulta el a szélesebb körű megjelenés terveit, sem az árazást. A Zellerfeld weboldalán jelenleg kapható 3D nyomtatott cipők ára 159 dollártól (egy szandálmodellért) közel 400 dollárig (egy magas szárú modellért) terjed.

Az Air Max 1000 nem az első alkalom, hogy a Nike 3D nyomtatást használ cipők gyártásához. 2017-ben a vállalat bemutatta a VaporFly Elite Flyprintet, amely egy könnyebb és lélegzőbb anyagból készült, amelyet a cég az első 3D nyomtatott textil felsőrészként emlegetett a sportcipőkben. Más vállalatok, például az Adidas, már árulnak 3D nyomtatott középtalppal ellátott cipőket. A Nike-hoz hasonlóan az Adidas is kísérletezik a teljes egészében 3D nyomtatott anyagokból készült cipőkkel, köztük az új Climacool24-gyel, amely októberben debütált.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ford

Ford

24 éve foglalkozik tech-újságírással a kedvenc területe az audió-videó, az okosotthon és a mobiltechnológia.

Ezeket olvastad már?