Milyen tévét vegyek? Segítünk választani, és ajánlunk néhány modellt is! Tv vásárlás tanácsok!
Ha valaki tv vásárlás előtt áll, nagyon nincs könnyű dolga. A kínálat hatalmas, köszönhetően annak, az iparág legjobb vállalatai mindent megtesznek annak érdekében, hogy kielégítsék a felmerülő igények minél nagyobb hányadát.
Mostani cikkünkben azt tekintjük át, hogy mire érdemes figyelni televízió vásárláskor, kinek milyen tévét javasolunk, illetve, hogy mit jelentenek az egyes lényegesebb fogalmak. Ehhez a Samsung modellek segítségét vettük igénybe, többek között azért, mert e cég rendelkezik a legszélesebb választékkal a mai mezőnyben.
Aki nem akar sokat költeni – Crystal UHD
Ha valakinek nagyon fontos a takarékoskodás a televízió vásárlás esetén, akkor a LED LCD televíziók között kell körbe néznie. A Samsung az ilyen készülékeket a Crystal UHD családba pakolta, és azért ezek között is markáns eltérések fedezhetőek fel. Abban az összes modell megegyezik, hogy megkapták a cég legújabb okos tévé rendszerét, amely számos extrát kínál, és természetesen az online streaming applikációk sem hiányoznak belőle.
Az alkalmazott képalkotási technológiából fakadóan a kontraszt közepes, a színek pedig nem annyira markánsak, mint amit a fejlettebb eljárások produkálnak. Viszont mindez cserébe az áron is meglátszódik! Azért azt érdemes megjegyezni, hogy már e termékek is 4K felbontásúak, tehát arról szó nincs, hogy valami használhatatlan, raktár sarkában felfedezett panelt próbálnának rásózni az emberekre.
Markánsabb színek – QLED
Hogy rohan az idő! Lassan egy évtizede, hogy a Samsung lerántotta a leplet az akkor forradalminak számító újdonságáról, a kvantumpontos tévékről. Ez az úgynevezett QLED technológia, aminél a hagyományos LCD panelt egy speciális, átlátszó apró gömböcskék (Quantum Dots, vagy más néven: kvantumpont) milliárdjaiból álló filmréteggel egészítik ki. Ennek köszönhetően nő a fényerő, javul a kontraszt, és az árnyalatok szemmel láthatóan markánsabbak lesznek.
A QLED televíziók jellemzően drágábbak a Crystal UHD modelleknél, hiszen itt egy evolúciós lépésről beszélhetünk azokhoz képest. Viszont az áruk egyáltalán nem vészes, így a megfizethetőbb középkategória nagy részét, legalábbis a Samsung esetében, ezek a termékek teszik ki. Egyes QLED modellek, így például a Samsung Q70D már támogatják a nagy dinamikatartományú, azaz úgynevezett HDR tartalmak megjelenítését is.
TV és az AI
A Samsung a mesterséges intelligencia talán legnagyobb támogatója a televíziós szektorban is. A vállalat számos készülékét ellátták különféle AI technológiákkal. Ezek között akad olyan, amely a kép vagy hang feljavításáért felel, ami nagyon hasznos lehet akkor, ha a forrásanyag minősége nem jó.
Valamint a tévék arra képesek, hogy az éppen futó tartalomhoz igazítsák a beállításokat automatikusan, hogy a lehető legoptimálisabb legyen a végeredmény. De a mesterséges intelligencia még tanácsadóként is funkcionálhat, hiszen tud olyan filmeket, sorozatokat vagy műsorokat ajánlani, amelyek elnyerhetik a tetszésünket. Ezek pedig olyan szolgáltatások, amelyek hozzáadott értéket jelentenek, és tágítják a televízióhasználat határait.
Nagyobb fényerő, élénkebb tónusok – Neo QLED
A dél-koreai cég élen járt a Mini LED eljárás kifejlesztésében, és évek óta kínál olyan kvantumpontos modelleket, amelyeket ilyen technológiával egészít ki. Ezek az úgynevezett Neo QLED készülékek, amelyek tehát fejlettebb háttérvilágítással rendelkeznek. A diódák kisebbek, sokkal több helyezhető el belőlük, rengeteg egyedileg szabályozható csoport létrehozható belőlük. Ennek köszönhetően pontosabban vezérelhető a világítás, tovább nő a kontraszt, fényerő, ezáltal látványosabb lesz a végeredmény, különösen a HDR tartalmak esetén.
Ráadásul, így már egy világos, akár napfényes szobában sem érzi azt az ember, hogy fakulna a kép, az árnyalatok még ilyenkor is maximálisan életerősek maradnak. A Neo QLED modellek a felső szintet képviselik a cég portfoliójában, amit az is jól mutat, hogy közülük jó néhány megkapta a legfejlettebb, mesterséges intelligencia eljárásokkal kitömött képfeldolgozó processzort. Ez tartalmaz különféle képmódosító algoritmusokat is, amelyek hathatósan képesek javítani a látványvilágon akkor, ha a forrásanyag minősége nem az igazi. Így például kiválóan beválhat annál, aki gyakran néz lineáris tv adást, vagy online streaming tartalmakat. Ilyen készülék például a Samsung QN95D, amely a komplett televíziós mezőnyben az egyik legfejlettebb készülék.
Azt muszáj megemlíteni, hogy a Samsung az egyik olyan cég, amely továbbra sem engedte el a 8K felbontást. Ezt tökéletesen bizonyítja, hogy a Neo QLED családban megtalálhatóak ilyen extrém részletességet biztosító modellek. Ilyen például a Samsung QN900D, amely minden téren egy elit ligás darab.
Tökéletes kontraszt, belülről ragyogó színek – OLED
Hogy a Samsung számára mennyire fontos a prémium kategória, jól jelzi, hogy a Neo QLED mellett egy másik csapattal is törekszik annak meghódítására. A cég ugyanis 2024-ben is csatasorba állította az OLED televíziókat, amelyek képminősége egyszerűen fenomenális.
E készülékek feketéje ugyanis tökéletesen mély, ebből fakadóan a kontrasztosság végtelen. A színek pedig belülről ragyognak ellentmondást nem tűrően törtetve a néző szemei irányába. A Samsung OLED televízióiból sem hiányoznak a mesterséges intelligenciát használó képfeldolgozó chipek. Viszont a fényerejük valamivel kisebb, mint amit a jobb Neo QLED tévék produkálnak. Az OLED-ek egyik hátránya volt sokáig, hogy világos szobában nagyon tükröződött a képük. Azonban az idei évben a Samsung tett egy nagy lépést ennek megoldása érdekében. Az S95D modell ugyanis a speciális felületkezelés révén matt, azaz az említett zavaró effektustól nem kell tartani.
Filmezésre
Ha valaki azt kérdezi tőlünk, hogy filmezésre melyik a legjobb eljárás, akkor mi a Neo QLED és az OLED televíziókat jelölnénk meg. Ráadásul ezek között már megtalálhatóak olyan termékek is, amelyek fejlett integrált hangrendszere képes a mozis hangzás illúziójának megteremtésére.
Játékra
Játékra érdemes olyan televíziót választani, aminek a képfrissítési frekvenciája nagyobb az átlagosnál. Ez egy hertzben (Hz) megadott érték, és a 120 vagy 144 Hz-es modellek már játékra bőven alkalmasak. A cég dicséretére váljék, hogy az olcsóbb kategóriában is megtalálhatóak az ilyen készülékek. Ilyen például a már említett Q70D, a drágábbak közül pedig az összes ilyen.
Különleges megjelenés
Ha valaki különleges dizájnnal bíró televízióra vágyik, arra is van megoldás. A Samsung kínálatában ugyanis ott figyelnek az úgynevezett Lifestyle televíziók, amelyek szokatlan, egyedi megjelenéssel, illetve extra tulajdonságokkal bírnak. Ezekről készítettünk korábban egy rövid videót, az többet mond minden szónál!