Ipari mennyiségű fejlesztő követel majd’ egy milliárd dollárt az Apple cégtől.
Újabb nap, újabb pofon az Apple-nek, amely most éppen az Egyesült Királyságban néz szembe egy masszív csoportos keresettel. Az Egyesült Királyság Competition Appeal Tribunal (CAT) döntése szerint a Cupertinóban székelő technológiai óriás nem úszhatja meg olyan könnyen: zöld utat kapott az ügy, amelyben 13 000 alkalmazásfejlesztő követel közel 785 millió fontot (995 millió dollárt) az Apple „csak azért is” hozzáállásával szemben.
App Store: Az iOS Bermuda-háromszöge?
A fejlesztők az Apple ellen azt állítják, hogy a cég monopolhelyzetét kihasználva kényszerítette az iOS-felhasználókat, hogy kizárólag az App Store-on keresztül töltsenek le alkalmazásokat. És ha ez még nem lenne elég, az Apple minden vásárlás után 30%-os jutalékot vágott zsebre, amit egyesek csak „digitális úthasználati díjnak” neveznek. Hát, szép kis üzlet!
Az Apple persze nem hagyta szó nélkül a dolgot, és megpróbált érvelni amellett, hogy az Egyesült Királyság bíróságai nem illetékesek az országon kívüli tranzakciók vizsgálatában. Spoiler: ezt az érvet a CAT egy szemöldökfelhúzással és egy gyors elutasítással nyugtázta.
A díjak tisztességtelenek? Fejlesztők kontra Apple
A fejlesztők mögött nem kis név áll: Sean Ennis, a Kelet-Anglia Egyetem Versenypolitikai Központjának professzora, aki korábban az OECD-nél töltött be vezető közgazdászi szerepet. Ennis és csapata szerint az Apple díjai tisztességtelenek, és klasszikus példáját mutatják a visszaélésszerű árképzésnek. (Mondjuk ki: drága, mert megtehetik.)
A nagy kérdés: mi lesz most?
Az Apple számára ez az ügy nemcsak presztízskérdés, hanem komoly anyagi csapás lehet. Ha a bíróság a fejlesztők javára dönt, az precedenst teremthet világszerte, és Cupertinónak fájdalmasan mélyen kellhet a zsebébe nyúlnia. Ráadásul a 30%-os jutalék körüli vita régóta forró téma, amit a Fortnite fejlesztője, az Epic Games is nagy hanggal kritizált korábban.
Egy kis irónia a végére
Miközben az Apple az innováció és a „jövő építésének” zászlaját lobogtatja, érdekes látni, hogy a fejlesztők, akik ezt a jövőt valójában megteremtik, egy ilyen méretű csapattal kényszerülnek bíróság elé állítani a céget. Az „egy forradalom kezdete” érzés erős lehet, és talán az Apple-nek érdemes lenne újragondolnia a „Think Different” szlogent: talán most már ideje volna „Act Fair”-re váltani.
Kíváncsian várjuk a következő fejezetet ebben a modern technológiai tündérmesében!