Áll a bál a Tesla körül, miután kiderült, hogy közel 700 000 járművük egy potenciálisan életveszélyes hibával került forgalomba.
A 2024-es Cybertruck, a 2017-2025 közötti Model 3, valamint a 2020-2025 közötti Model Y modellek gumiabroncsnyomás-ellenőrző rendszere (TPMS) hibás, ami súlyosan veszélyeztetheti a közlekedésbiztonságot.
Életveszélyes mulasztás
Az Országos Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatal (NHTSA) szerint a hibás rendszer nem figyelmezteti megfelelően a vezetőket az alacsony abroncsnyomásra. Ez az egyszerű, de kritikus figyelmeztetés hiánya növeli az ütközések kockázatát, és akár halálos balesetekhez is vezethet.
A Tesla hibája különösen felháborító, hiszen egy ilyen alapvető biztonsági rendszer hibájának észlelése, illetve javítása a fejlett technológiákra építő gyártótól elvárható lett volna. Ehelyett közel 700 000 vásárlót hagytak potenciálisan veszélyben hónapokig, mire cselekedtek.
Visszahívás a botrányok sorában
Ez a botrány csak a legújabb fejezet a Tesla visszahívásokkal tarkított történetében. A 2024-es Cybertruck például már a hetedik visszahívást „ünnepelheti” alig egy évvel a piacra lépése után. Az éles szögű kisteherautó idén áprilisban egy teljes körű visszahíváson esett át a gázpedál hibája miatt, amely szintén súlyos veszélyt jelentett a közlekedésbiztonságra.
A Tesla reakciója: Szoftverfrissítés és hallgatás
A vállalat közlése szerint az érintett járművekhez egy vezeték nélküli szoftverfrissítést adnak ki, amely február közepétől lesz elérhető. Az értesítéseket postai úton küldik ki, de a Tesla egyelőre nem kommentálta az esetet. Sokak szerint ez a lépés csak egy újabb példája annak, hogy a vállalat inkább elhallgatja a problémákat, semmint időben kezelné őket.
Felelőtlenség és hanyagság
Bár az autógyártók körében nem ritkák a visszahívások, a Tesla ismét kiemelkedett a felelőtlen magatartásával. Egy ilyen alapvető biztonsági rendszer hibája felveti a kérdést: vajon mennyire tartják szem előtt a Tesla mérnökei és vezetői a vásárlók biztonságát?
Korábbi esetek: Egy mintázat rajzolódik ki
A Tesla nem először kerül kritikák kereszttüzébe a visszahívások miatt. Az év elején például a 2016-os modellévű Model X sporthaszonjárműveket hívták vissza a tetőkárpit tapadási hibája miatt. Ez azonban eltörpül a mostani, potenciálisan életveszélyes hiba mellett.
A visszahívás ismét rámutat a Tesla működésében tapasztalható strukturális problémákra. Miközben a vállalat a technológiai fejlődés zászlóshajójaként pozícionálja magát, az ilyen botrányok aláássák az innovációról alkotott képét és vásárlói bizalmát.