Nem elviccelni szeretnénk egyébként a dolgot, mert a pénisz számára 3D-nyomtatással készült implantátumok valóban hatékonyak, és sok embernek segíthetnek majd.

A pénisz egy rendkívül összetett „szerkezet”. amely bonyolult érhálózatból és szövetekből áll, így a tudósok számára mindig kihívást jelentett a pontos laboratóriumi modellezése. Szexuális értelemben vett csökkent működőképessége, vagy teljes működésképtelensége komoly problémát okoz az egyénnek, és a párkapcsolatnak. Úgy néz ki, érkezőben a megoldás. Az állatokon végzett kísérleti munka hatékonyabb péniszimplantátumokhoz vezethet az emberek számára. Bár most még állatokkal folyik a kísérletezés, de náluk abszolút jól tud működni a 3D-nyomtatott péniszimplantátum.
Az amerikai, japán és kínai kutatókból álló csapat a múlt héten publikálta eredményeit a Nature Biomedical Engineering folyóiratban. Sertéseken és nyulakon végzett kísérleteik során a 3D-nyomtatott, zseléalapú implantátum sikeresen lehetővé tette az állatok számára, hogy a megszokott módon párosodjanak és szaporodjanak. A kutatók szerint a technológia nemcsak jobban működő péniszpótlásokhoz, hanem más, érhálózatban gazdag szervek problémáit is orvosolhatja.

A kísérlet első lépéseként létrehoztak egy modellt a makk (glans) és a corpus spongiosum számára. Ez utóbbi egy szivacsos szövetoszlop a pénisz tengelye mentén, amely körülveszi a húgycsövet, és vérereket tartalmaz, amelyek a merevedést biztosítják. Az általuk megalkotott modell még a húgycső szerkezetét is utánozta, ahogyan az egy természetes hím nemi szervben megtalálható. Ezután a kutatók egy zseléalapú 3D-nyomtatott vázat hoztak létre, amelyet a corpus spongiosum mintájára terveztek, és amely képes ellenállni a pénisz növekedésének intim helyzetben.
Ezeket az implantátumokat részlegesen sérült corpus spongiosummal rendelkező nyulakba és sertésekbe ültették be. Egyes implantátumokat az állatok saját érbelhámsejtjeivel (endotélsejtekkel) is beoltották, hogy növeljék a beültetés sikerességét. Az implantátumok néhány héten belül jelentősen javították az állatok merevedési funkcióját, különösen azokban az esetekben, amikor endotélsejteket is tartalmaztak. Azok az állatok, amelyeknél az implantátum sikeresen összeolvadt a meglévő szövetekkel, teljesen helyreállították az erekciós funkciót, és 100%-os hatékonysággal tudtak szaporodni.
Bár az eredmények egyelőre csak egy működőképes koncepció bizonyítását jelentik, a tudósok hangsúlyozzák, hogy további kutatások szükségesek ahhoz, hogy az implantátumokat emberek számára is alkalmazni lehessen, különösen súlyosan károsodott péniszek regenerálására. Mindazonáltal a kutatók szerint az ő modelljük nagyban megkönnyítheti a merevedési zavarok tanulmányozását, és hozzájárulhat ahhoz, hogy valóban hatékony és működőképes péniszpótlások, valamint más érhálózatban gazdag szervek 3D-nyomtatott változatai jöjjenek létre.