A Google felfoghatatlanul sok pénzt fizetett egy kiberbiztonsági cégért.
Kevesebb, mint egy évvel azután, hogy a Google és az izraeli kiberbiztonsági cég, a Wiz között tervezett felvásárlási tárgyalások kudarcba fulladtak, a vállalatok új megállapodásra jutottak. Az üzlet létrejöttében jelentős szerepet játszott Donald Trump hivatalba lépése, amely barátságosabb trösztellenes környezetet eredményezett.
Új ajánlat és rekord szakítási díj
A Google 2024 júliusában 32 milliárd dollárra növelte eredeti, 23 milliárd dolláros ajánlatát, ezzel az egyik legnagyobb technológiai akvizíciót hozva létre. A megállapodás részleteit ismerő források szerint a Google jelentősen, több mint 3,2 milliárd dollárra emelte a szakítási díjat, ami az ügylet értékének több mint 10%-át teszi ki. Ez a magas összeg biztosítékot nyújt a Wiz számára arra az esetre, ha a tranzakció mégis meghiúsulna.
A Fehér Ház szerepe a megállapodásban
A Google és a Wiz vezetői számára döntő tényező volt a Fehér Házban bekövetkezett változás. Trump elnöksége alatt a szabályozási környezet várhatóan kedvezőbbé vált a nagyvállalati akvizíciók számára. A vállalatvezetők január 20-a, Trump beiktatása után rendszeresen találkoztak, hogy a szabályozási akadályok minimálisra csökkentésével megvalósítsák az üzletet.
A Wiz januárban új pénzügyi vezérigazgató-helyettest nevezett ki Fazal Merchant személyében, aki kulcsszerepet játszott az ügylet véglegesítésében. Emellett Assaf Rappaport vezérigazgató és Thomas Kurian, a Google felhőszolgáltatásának vezetője is aktívan közreműködött a tárgyalásokban.
A Wiz elutasíthatatlan ajánlatot kapott
A Google által kínált prémiumot indokolttá tette a Wiz gyors növekedése: a vállalat éves bevétele meghaladja a 700 millió dollárt, éves növekedési üteme pedig 70%-os. Egy, a tárgyalásokat ismerő forrás szerint a Google ennek fényében hajlandó volt a magasabb vételár és szakítási díj elfogadására.
A Wiz vezetői azonban óvatosak voltak, miután látták az Adobe és a Figma 20 milliárd dolláros ügyletének trösztellenes akadályait. Ezen túlmenően a Google maga is több amerikai igazságügyi minisztériumi vizsgálat alatt áll versenyellenes gyakorlatai miatt.
A szabályozási akadályok kezelése
Nem világos, hogy a Google és a Wiz előzetesen konzultált-e az amerikai trösztellenes hatóságokkal az ügylet hivatalos bejelentése előtt. Egyes vállalatok, mint például a Tempur Sealy, előzetesen engedélyt kértek hasonló nagyságrendű ügyleteikhez.
A szabályozási környezet enyhülését jelezte Trump kinevezései is: Andrew Ferguson lett a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) új elnöke, míg Gail Slater az Igazságügyi Minisztérium trösztellenes vizsgálataiért felelős vezetője lett. Ezek a változások növelték a vállalatvezetők bizalmát, hogy az ügylet sikeresen átvészeli a szabályozási felülvizsgálatot.
A Google történelmi akvizíciója
A Google felvásárlási stratégiájában ez az üzlet hatalmas lépés, amely megerősítheti pozícióját a kiberbiztonsági piacon. A Bank of America tanácsadóként segítette a Google-t, míg a Goldman Sachs a Wiz oldalán működött közre.
Bár a Google és a Wiz, valamint a Fehér Ház és az Igazságügyi Minisztérium tisztviselői nem kommentálták az ügyet, az akvizíció várhatóan jelentős hatással lesz a kiberbiztonsági iparágra és a technológiai szektor versenyhelyzetére.