Asus TUF FA506: Bika laptop, de megéri megvenni?

Az Asus TUF FA506 a viszonylag nagy teljesítményű notebookok egyik tipikus képviselője. De megéri az árát? Milyen használat közben? Értékelhető a képminőség? Egyáltalán, érdemes rá beruházni?

Asus TUF FA506

Az Asus nagyon komolyan ráfeküdt a játékosoknak (is) szánt, úgynevezett gamer eszközökre. Két almárkát is életre hívtak, amelyek az ilyen típusú termékeket tartalmazzák. Elméletben a ROG (Republic Of Gamers) a luxy vonal, a drága, trendi cuccokkal a TUF (The Ultimate Force) pedig a „szegény rokony”. Hogy ez a valóságban ma már mennyire nincs így azt a TUF FA506 is bizonyítja, hiszen ez a masina fél millió forintocskába kerül. Azért ez bárhogy nézzük, nagyon nem a „filléres” irány.

Asus TUF FA506

Külső

Kialakítás: Hagyományos, nem kihajtható, tabletként nem használható hordozható számítógép.
Dizájn: Ez külsejében már jelzi, hogy ki is a célcsoport: Telezsúfolták mindenféle díszítőelemmel, kitüremkedéssel, domborulattal, egyes gombok más színűek, eltérő a formájuk stb. stb. Szóval ez egy ízig-vérig gamer laptop. A készülékház műanyagból készült, de szálcsiszolt hatású felületkezelés miatt fém benyomását kelti, szóval nem néz ki gagyin.
Méret: 359.8 x 256 x 24.3 mm. A lifestyle laptopok között bumfordinak számítana ez a vastagság, de a gamer kategóriában ez vékonynak, karcsúnak és kecsesnek számít.
Súly: 2,3 kg. Rendben van, nem fog leszakadni senki háta, karja tőle.

Asus TUF FA506
Színválaszték: Világos- és sötétszürke verzióban érhető e
Strapabíró kialakítás: Igen! Megkapta a MIL-STD-810H minősítést, ami azt jelenti, hogy az ütések, koccanások, a pára, az extrém hideg és meleg sem árthat neki.
Csatlakozók: 2 db. USB-A 3.2, 1 db. USB-A 2.0, 1 db. USB-C 3.2. USB-C, HDMI 2.0, Ethernet, Audió kombó., Kensington zár. DisplayPort nincs sajnos, pedig az egy gamer notin ma már nem ördögtől való.
Ujjlenyomat olvasó: Nincs. Nem baj.

Teljesítmény

A terméket a szokásoknak megfelelően többféle konfigurációban árulják. Nálunk ezek közül a következő modell járt:

Processzor: 8 magos AMD Ryzen 7 4800H processzor, 2,9 GHz. Teljesen jó, de nem extrémen erős processzor.
RAM: 16 GB DDR4 RAM. Ez ma gamer szinten a minimum elvárás.
Videókártya: NVIDIA GeForce RTX 2060 , 6GB GDDR6 VRAM -mal. Remek! Ez szuper videókártyának számít ma.
Háttértár: 1 TB-os Micron 2200V SSD. Hatalmas kapacitású, villámgyors háttértár. Pazar.
Mire jó: Mindent összevetve a hardver terén valamelyest elmarad a mai csúcsmodellektől. Ebből fakadóan azért korlátok elé állítja a felhasználót. A modern játékok esetében a csúcs grafikáról és/vagy legnagyobb sebességről le kell mondani. De ha valaki hajlandó visszavenni a részletességből, effektek gazdagságából, akkor azért elfut minden.

Asus TUF FA506

A 4K videólejátszás és képszerkesztés gond nélkül megy, a videószerkesztésnél viszont már lehetnek gondok ilyen felbontás mellett. A 3D-s látványokat generáló alkalmazásokról, és a komolyabb tervezőprogramokról is le kell mondani (sokan a gamer gépeket használják ilyesmire a nagy teljesítmény miatt), ahhoz már kevés az erő. De persze a hétköznapi, általános használathoz, netezéshez, filmezéshez, cseteléshez, irodai alkalmazások futtatásához is tökéletesen elég ez a teljesítmény.
Melegedés: A hűtést jól megoldották, a melegedés nem számottevő, a gépház nem forrósodik át.

Kijelző

Paneltípus: IPS LED LCD, nem érintésérzékeny. Sajna nem OLED, de hát ezért az árért nem is várhattuk.
Méret: 15,6 inch. Kellően nagy, így játékra, munkára is alkalmas, de azért még hordozható.
Felbontás: Full HD (1920×1080 képpont) felbontás, ebben a méretben ez ma már átlagosnak számít.
Tükröződésmentes bevonat: Igen. Szerencsére! Nagyon hasznos.
Fényerő: Maximum 300 nit, nem rossz, de azért nem is kiemelkedően jó. Irodában, belső térben, szobában ekkora fényerővel gond nélkül lehet használni, de a napfényben már nem az igazi. De mivel ez alapvetően egy benti használatra szánt modell, így ezzel nincs is gond.
Kontraszt: 1241,3:1, átlagos.
Betekintési szög: Remek, csak akkor kezdenek fakulni a színek, ha olyan 160 fokos, kiszorított szögből nézzük. Invertálódás nincs.

Asus TUF FA506
Színek: A “fekete” az alkalmazott IPS LED LCD technológiából fakadóan nem az igazi, sötétben inkább igen sötét szürkének tűnik. A többi árnyalattal nincs különösebb gond, a tónusok szépek, természetesek.
Képrfissítési ráta: 144 Hz. Szuper! Ez a játékosoknak nagyon fontos lehet. Itt írtunk róla részletesen, hogy miért lehet lényeges a magas képfrissítési ráta.
Mozgásmegjelenítés: Hibátlan, ugyanis akadozás nincs, egyéb anomáliáktól (remegő aura, vibrálás, utánhúzás) is megkímélt
Homogenitás: A fényerő eloszlása kellően egyenletes, így foltok-felhők nem tűnnek fel a képernyőn.

Billentyűzet + egér

Numpad: Van külön oldalsó, számokat tartalmazó panel.
Szigetes elrendezés: Igen, ez a legjobb.
Háttérvilágítás: Igen. Így sötétben is használható. RGB LED-eket pakoltak a gombok mögé, így akár karácsonyfaként is használható a bazári módon villogtatható masina.
Kényelem: A gombok kellően nagy méretűek és stabilak, az ellenállásuk és a nyomásút megfelelő, és a gépelés kifejezetten kényelmes.

Asus TUF FA506
Tapipad: Kellően stabil, érzékenysége állítható. A gyártó néhány régebbi modelljével ellentétben nem kopog, nem mozog, kifejezetten kényelmesen használható, még az igazi, fizikai valójukban is létező gombok sem hiányoznak az “egérről”, amit előszeretettel hagynak le mostanában valamiért a laptopokról.

Energia

Akkumulátor: 90 Wh kapacitású akksival szerelték fel, ami világklasszis teljesítmény!
Üzemidő: Az üzemidő használattól függően 8-11 óra között alakul 50 százalékos fényerő mellett, ami a notebookok között ebben a méretben elképesztően jónak számít.

Asus TUF FA506

Hang

Hangszórók: A szokásos, kopogós, erőtlen, bénácska laptop hangzás. Filmekhez, játékokhoz még elmegy, zenehallgatáshoz egyáltalán nem.
Fülhallgatóval: Nagyon jó hangminőséget produkál, akár zenehallgatásra is alkalmas így a notebook.

Ár

Asus TUF FA506 – 446 000 – Ez a nálunk járt verzió (Asus TUF Gaming FA506IV-AL032) ára, ami nem kevés pénz, de a tudásának nagyjából megfelel. Túlárazottnak és kiemelkedően jó ár/érték arányúnak sem mondanánk.

Kinek ajánljuk – Asus TUF FA506

– Játékra keres laptopot
– Fontos a „gamer” dizájn
– Kiemelkedő üzemidőre vágyik
– Sokoldalú, akár játékra, videóvágásr is használható notebookban gondolkodik.
– Alapvetően benti használatra keres egy gépet.

Kinek nem ajánljuk – Asus TUF FA506

– Olcsó notebookot keres
– Fontos a tökéletes képminőség, a hibátlan fekete és a végtelen kontraszt
– Kifejezetten könnyen hordozható, ultravékony és ultrakönnyű gépben gondolkodik
– Nem bírja a túltolt gamer dizájnt

Még több információ az Asus TUF FA506 laptopról a gyártó honlapján

[sc name=”facebook” ]

  • Dizájn
  • Képminőség
  • Teljesítmény
  • Akkumulátor
  • Kezelhetőség/kényelem
  • Ár/érték arány
4.1

Összegzés

Az Asus TUF F506 egy korrekt, jól használható, viszonylag nagy teljesítményű, sokoldalú laptop

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne. Itt tudsz kapcsolatba lépni vele: peter@techworld.hu

Ezeket olvastad már?