Mire képes a Philips a prémium kategóriában? Milyen a csúcsmodelljük képminősége? Hogy szól a fura hangrendszer? Megéri megvenni az Philips OLED936 tévét? Elmondjuk!
A Philips nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a prémium kategóriában is épkézláb televíziókkal rukkoljon elő. A cég arra is odafigyel, hogy mindig legyenek különlegesebb darabok is a kínálatában, és e személetnek köszönhetően született meg a Philips OLED936 nevű készülék, amivel a cég tényleg nagyot szeretett volna gurítani. Lássuk, hogy mindez összejött-e nekik!
Őrült dizájn
Az már első pillantásra látszik, hogy ez nem egy szokványos darab.
A hatalmas képernyő alatt ugyanis egy kifejezetten hangsúlyos, formatervezett hangprojektor kapott helyet, amely markáns karaktert kölcsönöz a készüléknek.
Láttunk már korábban hasonlót, de tény, hogy ez a megoldás kiemeli a mostanra gigantikussá duzzadt termékóceánból ezt a modellt. A kávák természetesen iszonyatosan vékonyak, és az őket övező fémes, vékony ezüstszalag színében tökéletesen passzol a hangprojektorhoz és a nyakhoz.
A már említett soundbar a talp szerepét is betölti, és maximálisan stabilan tartja a hatalmas képernyőt. Az összhatás egyébként remek, a készülék igen jól néz ki: Figyelemfelkeltő, de nem bazári, elegáns és üvölt róla, hogy egy nagy tudású, méregdrága, presztízsmodellről van szó. Aki viszont egy visszafogott, alig látható televíziót szeretne, amely nem rántja magára a tekintetet, az jobban jár, ha másfelé keresgél.
Ambilight
És ez az érzés csak fokozódik, ha az ember bekapcsolja a terméket, ugyanis a modell megkapta a Philips exluzív Ambilight technológiáját, annak is négy oldalas változatát. Erről már írtunk részletesen korábban, úgy hogy most röviden csak annyit, hogy a hátlapra szerelt RGB LED szalagok képesek igen látványos fénygömböt varászolni a készülék köré.
Ráadásul beállítható, hogy ezen glória egyes részleteinek színe az épp futó tartalom függvényében változzon, ami döbbenetesen látványos végeredménnyel jár. Az Ambilight egy nagyszerű szolgáltatás: Maga az ötlet is remek, a kivitelezés pazar, és ez tényleg abszolút hozzáadott értéket jelent.
Képminőség
A modell az LG Display által gyártott és fejlesztett csúcs OLED panelre épül, amelyből a cég a saját, mesterséges intelligencia eljárásokkal kitömött, saját P5 képfeldolgozó chip legfrissebb verziója hivatott kihozni a legtöbbet. A két alkatrész együttműködésére pedig nem sok panasz lehet, mert a képminőség sújtóan jó.
Mivel a pixelekben a fény akár ki is kapcsolható, így megoldott a tökéletes, 0 nites éjfekete, és ezáltal a végtelen valós kontraszt megteremtése. Fátyolosságnak nyoma sincs, a tónusok ragyogóak, szinte leugrálnak a kijelzőről. A 10 bites panel 1,07 milliárd árnyalat megjelenítésére képes, a vizsgálataink alapján az sRGB 148 százalékának lefedésére képes, tehát a színgazdagság remek. Megfelelő beállítások mellett pedig a színpontosságra sem lehet panasz, hiszen az árnyalatok ilyenkor természetesek valósághűek. A betekintési szög hibátlan, így simán körbe lehet ülni a tévét, senki sem fogja azt tapasztalni, hogy szétcsúsznak a színek.
A 65 inches, azaz 165 centiméteres képátlóval bíró modell 3840×2160 képpont megjelenítésére képes, azaz 4K-s. A felbontás tehát rendben van, a részletességre nem lehet panasz, a kontúrok határozottak, a képi világ tűéles. A termék megkapta a cég felskálázási eljárását, amely elméletileg képes az alacsonyabb felbontású anyagok feljavítására. Azonban hiába kapcsolgattuk ki- és be, érdemi változást nem tapasztaltunk. Tehát ezúttal sem sikerült szoftveresen pixeleket elővarázsolni a semmiből, ami nem igazán lepett meg, mert ez a hangzatos szolgáltatás igazából még egyik tévénél sem működött igazán a tapasztalataim szerint.
A maximális fényerő a mérések alapján 1060 nit, ami elég ehhoz, hogy a HDR effektus észlelhető, sőt kellően látványos legyen. Ebből következik, hogy a készülék biztosítja a nagy dinamikatartományú anyagok kezelését, és a kötelező HDR10 mellett a jelenleg legfejlettebbnek számító Dolby Vision és HDR10+ szabványokkal is boldogul. A mozgásmegjelenítés hibátlan, semmilyen anomáliába nem futottunk bele. A képfrissítési ráta 120 Hz, az AMD FreeSync dinamikusan változó frissítési frekvencia technológia is támogatott, ráadásul az input lag csupán 11,6 ms, így a készülék játékra kiválóan alkalmas, és remek kiegészítője lehet akár az új generációs (nextgen) konzoloknak, tehát a PlayStation 5-nek vagy az XBox Series X-nek is.
Hangminőség
A már említett, képernyő alá épített hangprojektor tulajdonképpen egy 3.1.2 csatornás, Bowers & Wilkins által tervezett és gyártott kompakt hangrendszer. Ez tartalmaz többek között egy dedikált, rendkívül látványos magassugárzót, illetve két mélyhangszórót is. Az alapok tehát papíron nagyon ígéretesek, és a tapasztalataink alapján a 70 wattos maximális névleges kimeneti teljesítményt produkáló egység szuper hangminőséget produkál.
Hanghibák egyáltalán nincsenek, a basszusok meglepően gazdagon dörrennek meg, a tisztasággal sincs különösebb gond, és a hangerő is megfelelő. A modell gond nélkül képes megtölteni hangokkal egy átlagos méretű szobát. Egyedül a sztereó hangtér megteremtésével kapcsolatban éreztünk hiányosságokat. Ennek nyilván fizikai okai vannak, hiszen a két szélső hangszóró nincs eléggé távol egymástól, így a sztereó egyszerűen „nem jön át”. E téren bizony egy nagyobb, szélesebb hangprojektor vagy pláne egy két hangfalból álló szett lényegesen jobban teljesít.
Android alapokon
A televízió a Google által fejlesztett Android TV smart tv rendszert kapta meg. Ennek korábbi verzióival sok probléma akadt, azonban ezeket a jelek szerint mostanra orvosolták, hiszen fagyást, önújraindulást vagy egyéb zavaró anomáliákat nem tapasztaltunk. A platform tud magyarul, a grafikus kezelőfelület viszont elnagyolt, nehezen kezelhető, és emiatt továbbra sem a kedvencünk ez a megoldás.
Az Android TV nagy erőssége a brutális nagyságú alkalmazáskínálat. Több, mint 6000 szoftver érhető el, és ezek között természetesen megtalálhatóak a manapság irtózatosan népszerűnek számító tartalomszolgáltató appok. Tehát a Netflix, a YouTube, a Spotify például, de nem hiányzik az HBO Max és a Disney+ sem.
A böngészőt sem spórolták ki, így a különféle weboldalak meglátogatása is megoldott. Akad rengeteg játék is, azonban a gyenge hardver miatt ezek egy részéről le kell mondani, és emiatt nem mondhatjuk, hogy a készülék képes kiváltani a játékkonzolt.
Ár
A 65 hüvelykes Philips OLED936 (Philips 65OLED936 a becsületes neve) jelenleg 1 100 000 forintba kerül, ami nem kevés pénz, de a tudásához képest teljesen korrekt összeg. Túlárazottnak nem mondanánk.
Kinek ajánljuk – Philips OLED936
– Egy igazi csúcstévét szeretne
– Látványos, státuszszimbólumnak beillő modellben gondolkodik
– Fontos a tökéletes képminőség
– Számít a lehető legjobb hangzás
– Tud és akar is sokat kiadni egy televízióra
– Fontos, hogy a tévén keresztül elérhetőek legyenek a fontos tartalomszolgáltató appok
– Fényglóriás, Ambilight tévét szeretne
Kinek nem ajánljuk – Philips OLED936
– Olcsó belépő szintű televízióra vágyik
– Zavarja az Ambilight
– LCD technológiában gondolkodik
Még több információ a Philips OLED936 televízióról a termék hivatalos weboldalán