Szakértők szerint a robotok öntudatra ébredése nem hogy káros nem lenne, de még hasznára is válna az emberiségnek.
Tavaly júniusban sokkoló történettel állt elő a Google egyik mérnöke, aki azt állította, hogy a cég által fejlesztett egyik mesterséges intelligencia, az eredetileg chatbotokhoz kitalált LaMDA öntudatra ébredt. A programon dolgozó szakember szerint a LaMDA érzelmekkel és önálló gondolatokkal rendelkezik.
Sokan tartanak a mesterséges intelligenciával működő robotoktól, még többen pedig attól, hogy egy napon ezek a fejlett programok öntudatra ébrednek, és az emberek ellen fordulnak. Akadnak azonban olyanok is, akik szerint nem szabad félni a változástól, sőt: akarni és tenni kell érte, mert csak úgy tud fejlődni és új dolgokat teremteni az ember.
„Ez nem csak egy újabb kutatási kérdés, amin dolgozunk – ez a nagybetűs kérdés. Ez nagyobb dolog, mint a rák gyógyítása. Ha ugyanis létre tudunk hozni egy gépet, amelynek a tudata egyenértékű az emberével, akkor az hatalmasabb lesz minden másnál, amit korábban elértünk. Az a gép maga képes lesz meggyógyítani a rákot” – mondta Hod Lipson, a Columbia Egyetem gépészmérnöke a The New York Timesnak.
Az egyik legnagyobb probléma, természetesen a technológiai kihívások mellett, hogy az öntudatra ébredésnek nincs igazán határozott definíciója. Már maga a tudatnak is annyi értelmezése és meghatározása van, ahányan megpróbáltak foglalkozni vele. A dolog sokrétűségét jól jelzi, hogy egyelőre senkinek sem sikerült bebizonyítania, hogy a tudat csak és kizárólag az agyi funkciók eredménye lenne.
A maga részéről Lipson jelenleg is olyan programokon dolgozik, amely felér az emberi szintre. A tudós célja olyan gép megalkotása, amely nem csak több tudást tud befogadni és érzékenyebben korrigál, mint a társai, hanem képes elképzelni, hogyan lehetne jobb és hatékonyabb, és e elképzeléseknek megfelelően fejlődik. „Van az a hübrisz, hogy életet akarunk teremteni” – mondta a tudós. – Ez nagyobb kihívás, mint a Holdra jutni.
[sc name=”facebook” ][/sc]