Új monumentális kőszobor került elő a Csendes-óceán délkeleti részén található, titokzatos Húsvét-szigeten.
Évszázadok óta foglalkoztatja a kutatókat az Óceánia területén található Húsvét-sziget, amely több száz kisebb-nagyobb kőszobrairól (moai) nevezetes. Az alkotások átlagosan 4-5 méter magasak és súlyuk akár a 14 tonnát is elérheti – a legnagyobb egy befejezetlen szobor, amely több mint 21,6 méter magas és súlya meghaladja a 150 tonnát. Ezeknek a kőszobroknak a megépítése és mozgatása komoly erőfeszítést kívánt meg, a történészek pedig a mai napig nem tudják, hogyan tudta kivitelezni ezt több száz évvel az őslakosság.
Egy csapat nemrégiben egy újabb alkotást fedezett fel az egyik száraz tómederben – írja az IFL Science. A nagy szoborarc megszilárdult vulkáni hamuból készült, és kisebb mint a szigeten található szobrok többsége. Egyelőre nem tudni, hogy ez a bizonyos moai miért került a tó medrébe, de nem kizárt, hogy több szobrot is rejt a terület.
„A jelenlegi száraz körülmények között többet is találhatunk” – mondta Dr. Terry Hunt, az Arizonai Egyetem régészprofesszora a Good Morning America című lapnak, hozzátéve, hogy a szobrot a tómederben növő magas nád rejtette el.
Mivel írásos forrás nincs a szobrokkal kapcsolatban, csak találgatni lehet, ám a történészek úgy gondolják, hogy a szobrok isteneket, törzsfőnököket és más fontos személyiségeket ábrázolnak.
[sc name=”facebook” ][/sc]