A Curiosity lencsevégre kapta a Nap lemenő sugarait a Marson: a napnyugta a vörös bolygón is lenyűgöző látványt nyújt.
Az Amerikai Űrkutatási Hivatal Curiosity nevű űrszondája 2012 óta munkálkodik a Marson, elsődleges feladata, hogy életet találjon, valamint tanulmányozza a bolygó légkörét és geológiáját – ezzel értékes adatokat szolgáltatva a jövőbeni Mars-missziókhoz. A jármű az elmúlt időszakban főképp a felhőkkel és a naplementékkel volt elfoglalva, nem is olyan rég pedig olyan látványos képeket sikerült lőnie, hogy a NASA a nagyközönségekkel is megosztotta a lenyűgöző felvételeket.
A veterán robot által készített képek egyik érdekessége, hogy most először sikerült megörökíteni a krepuszkuláris sugarakat a vörös bolygón. Ez a Földön viszonylag gyakori jelenség, a Napból előtörő, legyezőszerű sugarakat nevezzük így, amelyek napkelte vagy naplemente idején láthatók.
Martian sunsets are moody.
However, last month @MarsCuriosity captured a different kind of sunset on the planet. Rays of light illuminated a bank of clouds, making it the first time sun rays have been so clearly viewed on Mars: https://t.co/HhKa0IAWWv pic.twitter.com/iToToqaQmb
— NASA JPL (@NASAJPL) March 6, 2023
A tudósok arra is rájöttek, hogy a képeken látható felhők még magasabban vannak, mint az átlagos marsi felhők, melyek kb. 60 kilométeres magasság alatt képződnek. Mivel ebben a magasságban már rendkívül hideg van, a kutatók szerint a marsi felhők a szén-dioxid szilárd formájából, azaz szárazjégből állnak, szemben a földi felhőkkel, amelyek jellemzően alacsonyabb tengerszint feletti magasságban találhatók.
A Curiosity egy gyönyörű, úgynevezett irizáló felhőt is lencsevégre kapott napnyugta után. Ez a felvétel azért fontos a kutatók számára, mert a színekből következtetni tudnak a felhőkben található részecskék méretére és arra, hogy ezek hogyan változnak az idő múlásával.
[sc name=”facebook” ][/sc]