A mesterséges intelligencia segítségével fedeztek fel egy veszélyes aszteroidát, ami eddig elkerülte a kutatók figyelmét.
A NASA, ESA és sok más űrügynökség éberen figyeli az aszteroidák mozgását, hogy nagyobb biztonságban legyen a Föld. Azonban nem lehet elég óvatosnak lenni, ezért – biztos, ami biztos – a mesterséges intelligenciát is segítségül hívják a kutatók az esetlegesen veszélyt jelentő űrkőzetek keresésében.
A HelioLinc3D néven ismert számítógépes algoritmus kifejezetten a jövőre nyíló Vera C. Rubin Obszervatórium számára lett kifejlesztve, és már sikerült is kiszúrnia egy potenciálisan veszélyes aszteroidát a NASA által finanszírozott aszteroidafigyelő rendszer, az Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) adataiból – írja a The New York Times. A 2022 SF289 névre keresztelt aszteroida 182 méter hosszú, és körülbelül 225 ezer kilométerre fogja megközelíteni a Földet, vagyis lényegesen közelebb kerül hozzánk, mint égi kísérőnk, a Hold, ami 384 440 kilométerre van tőlünk.
Az űrügynökségek szerint nem valószínű, hogy a 2022 SF289 eltalálja a Földet, de a mesterséges intelligencia teljesítménye így is figyelemre méltó, különösen annak fényében, hogy egy kisebb méretű űrkőzetről van szó, amit értelemszerűen nehezebb észrevenni, valamint az sem utolsó szempont, hogy a kutatók még ki sem hozták a szoftverben rejlő teljes potenciált.
A csillagászok előrejelzése szerint mindenesetre bőven lesz munkája az űrkőzetekre vadászó új algoritmusnak, ugyanis kb. 3000 másik, potenciálisan veszélyes aszteroida vár még azonosításra.