A videojátékok világa is gyökerestől változhat meg az 5G-vel

A videojátékok iparága egy igazi behemót, és az ötödik generációs technológiákkal olyan irányba indulhat, amire eddig nem volt lehetősége. 

Bhavina Bharkhada, az Egyesült Királyság játékiparát képviselő Ukie kommunikációs és kampányokért felelős vezetője és James Whatley, a Diva játék-kreatív ügynökség stratégiai vezetője osztotta meg néhány gondolatát az Insiderrel azt illetően, hogy milyen irányba fog fejlődni a videojátékok világa az 5G-vel. Utóbbi szerint a mobil és a felhőalapú játékokban történhet a legnagyobb változás, amit főleg azok a kiadók tudnak majd kihasználni, akik eddig is AAA címekkel bombázták a videojátékok szerelmeseit. Az 5G valódi előnye az AAA játékstreaming-szolgáltatások lehetővé tétele. „Azt, hogy a legújabb AAA-játékot elindíthassuk, és azonnal nagy felbontásban és/vagy 4K-ban streamelhessük a kézi vagy konzolos eszközünkre, csak az 5G technológia teszi igazán lehetővé” fogalmazott Whatley. A felhőalapú játék, ahol távoli adatközpontokban tárolt játékokkal játszhatunk anélkül, hogy fizikai játéklemezt birtokolnánk, az iparág egyik fő növekedési területévé vált. Az Ericsson technológiai szolgáltató kutatása szerint 2022-ben 35 szolgáltatás indított felhőalapú játékplatformot, és idén még több várható.

videojátékok
Fotó: BBC

Az egyik legnagyobb és legrégebb óta működő felhőalapú játékplatform az Xbox Cloud Gaming, amelyet a Microsoft 2019-ben indított el. Whatley elmondta, hogy szerinte az Xbox Cloud Gaming sikere az 5G technológia világméretű elterjedésétől függ. Az ilyen technológia lehetővé teszi, hogy a játékosok ne csak az otthoni konzolokon, hanem mobileszközökön is játszhassanak. A korábbi években ez nem lett volna lehetséges a lassú internetsebesség és a grafika megjelenítéséhez és a játékosok mozgásáról szóló információk küldéséhez és fogadásához szükséges nagy adatmennyiség miatt. Az 5G szupergyors internetsebességével azonban lehetővé válik a konzolos játékélmény utánzása, bárhol is legyél. Bharkhada szerint a felhőalapú játék a játékágazat egyik motorja lesz: „Az 5G nagyon-nagyon fontos lesz, mert több játékos tud majd csatlakozni egymáshoz, mint eddig. Jelenleg az 5G-t főként a mobiljátékoknál használják, de hamarosan a felhő- és streamingszolgáltatásoknál is bevetik, amikor szélesebb körben elérhetővé válik, valamint egy új játékfelhasználási területen: a kiterjesztett és virtuális valóságot használó headseteknél is bemutatkozik. „Hirtelen ezt a technológiát bárki használhatja” – mondta Bharkhada. „Egyszerűen olyan lehetőségek egész tárházát nyitja meg, amelyekkel eddig valószínűleg nem rendelkeztünk.”

Ami videojátékok iparában történik, az nem marad ott 

Ami a játékiparban történik, az idővel gyakran átragad a tágabb világra is. Egyes televíziós produkciók például az Unreal Engine-t használják a valós idejű 3D-s grafika előállításához a sportelemzésekhez. Ennek fényében Bharkhada elmondta, hogy szerinte a mobil- és felhőalapú játékok minőségének növekedése pozitív hatással lesz azokra az iparágakra is, amelyek a játékipartól kölcsönöznek elemeket. A videojátékokat virtuális képzési platformként használják olyan iparágakban, ahol a valós világbeli képzés költségei megfizethetetlenek, és az 5G segíthet ezt lehetővé tenni. Emellett a headseteken keresztül megvalósuló, magával ragadó játék ígérete a valós világbeli fejlesztések próbapadjaként is szolgálhat. „A technológia használata és tesztelése a mi ágazatunkban, hogy aztán más ágazatokban is alkalmazhassuk, szerintem nagyon hasznos lehet” – mondta Bharkhada.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of RG

RG

RG is hírező, és emellett nagy szenvedélye a repülés. Ikarosznál egy szinttel jobban nyomja, ugyanis szintén motor nélkül próbálkozik. Vitorlázórepülő. Szóval, ha szimulátorokról, vagy repülős appokról olvastok, azt szinte biztos, hogy RG írta.

Ezeket olvastad már?