Az űrben való szellentés jó mókának tűnhet, pedig nem az

Szellenteni emberi dolog, ez alól pedig az űrhajósok sem képeznek kivételt, a gáznak ugyanis valahogy távoznia kell. Az már más kérdés, hogy egy jól irányzott durrantással akár tüzet is okozhatnak a fedélzeten.

Összetétel tekintetében az eleresztett galambok 99 százalékban színtelen, szagtalan gázokból állnak, és a fennmaradó egy százalék az, amelyek között a szagért felelős molekulákat is megtaláljuk (például a záptojásból is ismert hidrogén-szulfidot). Na mármost, a bélgáz metánt és hidrogént is tartalmaz, amelyek erősen gyúlékony, robbanékony vegyületek, amikkel a Földön alapvetően nincs is nagy gond, ha nem épp egy öngyújtóra próbálsz rápukizni – ennek ugyanis igen csúnya vége lehet. Az űrhajósok azonban igen gyakran kis méretű, túlnyomásos terekben dolgoznak, ahol a szellentés bizony könnyen tüzet is okozhat a fedélzeten.

szellentés űrben
Fotó: Pixabay

A másik nagy gond az űrben való pukizással, hogy nincs hova menekülni előle. Míg a Földön a kellemetlen szagok gyorsan eloszlanak, addig az űrhajóban csak nagyon kis mértékű a légáramlás, ami viszont  nem elegendő ahhoz, hogy ezek az „illatok” távozzanak. Mike Massimino űrhajós szerint az a legjobb, hogy ha jön az inger, akkor mihamarabb a mosdó felé vesszük az irányt, ezt a helyiséget ugyanis direkt úgy alakították ki, hogy valamivel hamarabb kiszellőzzön.

Ha hasznosnak találtad ezt a cikket, oszd meg másokkal is!

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?