A NASA Terra nevű műholdja még az év elején fotózta le a szóban forgó látványos égi jelenséget a Mexikói-öböl felett.
Bár a képződmény a laikusok számára szokatlannak tűnhet, valójában nem újkeletű dologról van szó. A több mint 700 kilométer magasan keringő Terra műhold egyik műszere örökítette meg ezeket a felhőket, amelyek létezéséről már az 1940-es évek óta tudnak a kutatók – írja a Science Alert. A Cavum-felhőknek, de néha lyukfelhőknek is nevezett képződmények olyan nagyok, hogy a földről és az űrből is jól észlelhetők.
Különleges alakjuk miatt a Cavum-felhők láttán az emberek hajlamosak repülő csészealjakat vizionálni, és annyiban valóban van összefüggés az említett járművekkel, hogy ezeket a képződményeket is a modern technológia hívja életre. A Cavum-felhők ugyanis nem átlagos felhők, a repülőgépek miatt keletkeznek.

A NASA Langley Kutatóközpontjának kutatói még 2010-ben jöttek rá, hogy a szóban forgó felhők tiszta vízgőzből állnak, amelyek annak ellenére sem fagytak meg, hogy a lebegő cseppek mínusz 15 Celsius-fok hidegek. Az arra járó repülőgépek szárnyai azonban beindítják ezt a jegesedési folyamatot, aminek hatására egyes cseppek nehezebbé válnak, és lehullanak a mélybe, lyukakat hagyva ezzel a felhőrétegben.