Milyen a teljesítmény? Melegszik? Milyen a képminőség? Az üzemidővel mi van? Képalkotásban erős? Megéri megvenni? Derüljön ki az igazság! Xiaomi 14 teszt!
A Xiaomi 14 a felső kategóriás, tehát papíron nagy tudású, és viszonylag drága telefonok táborát erősíti. A vállalat a Samsung Galaxy S24 és az iPhone 15 ellenfelének szánja. Nézzük van-e esélye! Mit tud?

Hogy néz ki?
Na, hát külsőre azért eléggé hasonlít a két fent említett nagy riválisokra. Ugyanúgy hangsúlyosan íveltek a sarkok, ugyanúgy kompakt a készülékház, a kijelző pedig sík, oldalt nem hajlított. Viszont a hátlapi kamerasziget jóval hangsúlyosabb, mint a két másik kópé esetében. Szerencsére a hátlapnál nem engedték hülyeskedni a dizájnereket, mellőzték a bazári giccset, szóval letisztult, minimalista a végeredmény.

Azt nem mondanám, hogy ez minden idők legdizájnosabb telefonja, de van önálló karaktere, és szégyenkezni senki nem fog sehol miatta. A készülékház fémből készült, a gombok jó helyen vannak, és a kézből sem akar kicsúszkálni.

Méret: 152.8 x 71.5 x 8.2 mm. Ez ma kicsinek számít, legalábbis az okostelefonok világában.
Védettség: Gorilla Glass Victus üveg a karcolások ellen. hivatalos IP68 minősítésű, azaz víz- és porálló. Kipróbáltuk: Tényleg az.
USB: USB Type-C 3.2, OTG, ez a legjobb szabvány jelenleg!
Fejhallgató csatlakozó: Felejtős sajnos. Ez a port ebben a kategóriában már nem divat.
Teljesítmény
Ez egy bika telefon, megvan az ereje ahhoz, hogy minden mai mobilos alkalmazás gond nélkül fusson rajta. A topjátékok sem szaggatnak, a netezés, navigáció, videóvágás villámgyors, a nagy felbontású HDR állományok sem döccennek megfele. Szóval a teljesítmény terén abszolút elit kategóriás.

Hardver: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm), Adreno 750 grafikus vezérlő, 12 GB RAM. Ez ma abszolút elit hardvernek számít, a Xiaomi e téren nagyon odatette most magát.
Benchmark: Az AnTuTu nevű, teljesítmény mérésére szolgáló tesztprogramon 2020901 pontot gurított, amivel jelenleg ott van a világ legjobbjai között.

Melegedés: A hűtésre nagyon büszke a cég, de azt tapasztaltam, hogy e téren még van hova fejlődni. Érezhetően átmelegszik a termék, amikor teljes erőbedobással dolgozik a hardver, a mérések szerint egészen 42,1 fokig „hevült”.
Adattárolás: 512 GB tárhelyet kapott, ami egyszerűen szuper. De szerintem ezt az átlagember ki se bírja használni.
Energia
Akkumulátor: 4610 mAh, nem cserélhető. Ez korrekt de nem kiemelkedő kapacitás.
Üzemidő: Használattól függően 6-11 óra. Ez ma teljesen átlagos
Töltés: 90 watt. A stopperórával végzett méréseim alapján 32 perc alatt tunkolta tele energiával az akksit. Ez király eredmény, de azért a világcsúcstól elmarad.
Vezeték nélküli töltés: Támogatott, 50 watt. Ilyenkor 47 perc kell neki.
Cserélhető: Dehogy cserélhető az akkumulátor.
Képernyő
A telefon nagyon baba kijelzőt kapott, a kép minősége nagyon-nagyon rendben van! Jöjjenek a részletek!
Paneltechnológia: OLED (egészen pontosan LTPO OLED), ami a jelenlegi legjobb!
Megjeleníthető színek száma: 68 milliárd. Kézzel számoltam meg, tényleg annyi! Ez nyilván gyári adat, el kell hinni bemondásra, de nincs gond a színekkel. Szépek, ragyogóak, majd leugrálnak a kijelzőről.

Kontraszt: Végtelen! A fekete olyan sötét, mint a bika feneke éjszaka.
Fényerő: A max. fényerő a mérések szerint 1705 nit. Szemre is igen jónak tűnik, a HDR ugyanis piszok látványos.
Méret, felbontás, pixelsűrűség: 6,36 hüvelyk, 1200×2670 képpont, 460 PPI pixelsűrűség. Ez utóbbi távolról sem kimagasló, de attól még jó érték. Ennél is fontosabb, hogy szemre a részletesség teljesen rendben van. A képi világ éles, tömör, a finom átmenetek visszaadása is megoldott. Ennél több nem is kell, nem?
Képfrissítés: 120 Hz, oké, már vannak 144 Hz-es telók is, de a másodpercenkénti 120 képkocka teljesen elég a finom, problémamentes, akadozást nélkülöző, folyamatos mozgásvisszaadáshoz, legyen szó lapozásról, scrollozásról vagy az eljárást támogató játékokról.
Betekintési szög: Hibátlan! Ha oldalról bambulod a képernyőt, akkor sem fognak lilulni a színek.
Kamera
Képalkotás terén ez egy teljesen király telefon. Azt muszáj megjegyezni, hogy mások panaszkodtak egyfajta idegesítő „párásodásra”, azaz, hogy egyes fotókon olyan lett a végeredmény, mintha ködben készült volna. Ám én ilyesmivel egyáltalán nem találkoztam.

Fotó
Főkamera: 50 MP, f/1.6, nappal szuper képek lőhetőek vele, és erre éjjel is van esély.
Ultraszéles látószögű: 50 MP, f/2. A tapasztalataim szerint csak megfelelő fényviszonyok mellett van értelme használni. A sötétet nem szereti.
Telefotó: 50 MP, f/2.0, 3,2x, minőségromlás nélküli nagyítást produkál. Ez szuper, van is értelme. Viszont a kevés fényt rosszul tolerálja, mert zajos, elmosódott lesz a végeredmény.
Portré mód: Van, teljesen jól működik.

Videó
Egészen jó vidiket lehet vele összehozni, akár mozgás közben is, köszönhetően az optikai képstabilizátornak.
Módok: 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps. Van itt minden, mint a búcsúban.
Lassítás: Van. Jó!
Szuperlassítás: Nincs. Nagy kár.
Ár
329 000 forint. Ez a tudásához képest totál jó ár. Nyilván nem olcsó, de hát a bitang teljesítményt, kijelzőt stb. meg kell fizetni.

Kinek ajánljuk – Xiaomi 14
– Kompakt csúcstelefont akar
– Fontos a kiváló képminőség
– Játékra, filmnézésre keres mobilt
– Sokoldalú telefonra vágyik
– Lényeges a hatalmas tárhely
Kinek nem ajánljuk – Xiaomi 14
– Olcsó telefont akar
– Hatalmas mobilban gondolkodik
– Fontos az extrémen nagy üzemidő
– Villantós, dizájnbomba készüléket szeretne
Még több infó a Xiaomi 14 telefonról a termék hivatalos honlapján