A Tidal nem támogatja többé az MQA formátumot

Komoly hír érkezett az audiofilek számára: A Tidal július 24-től megszünteti a Master Quality Authenticated (MQA) és a 360 Reality Audio formátum támogatását. A streaming-szolgáltatás szerint a jövőben a sztereó hangok esetében az FLAC lesz az alapértelmezett formátum, míg a Dolby Atmos lesz a választott formátum a térhatású hangzáshoz.

A Tidal lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy háromféle hangminőségi szinten streameljenek: alacsony, magas és maximális. Az alacsony az AAC fájlokat használja, amelyek legfeljebb 320kbps-ig terjednek. A High CD-minőségű, veszteségmentes FLAC fájlokat kínál. A Max pedig még ezen is túltesz, MQA és nagyobb felbontású FLAC fájlokkal. A Max szint az, ahol az MQA elhagyásáról szóló döntés számít – és valószínűleg nem is olyan meglepő a Tidal régi felhasználói számára.

Egyszerűbbé és olcsóbbá válik a Tidal előfizetés

A Tidal azon kevés zenei streaming szolgáltatások egyike volt, amelyek támogatták az MQA formátumú streaminget. Az MQA legfőbb előnye, hogy kiváló hangminősége van, de a FLAC-nál kisebb fájlméret mellett. A probléma az, hogy az MQA fájlok lejátszásához speciális hardver vagy szoftver szükséges. Az MQA napjai a Tidalnál meg voltak számlálva, amikor a szolgáltatás tavaly bevezette az új HiRes FLAC formátumot. (A HiRes FLAC csak egy divatos kifejezés a normál CD-minőségnél jobb FLAC-fájlokra.) Nemcsak hogy bevezették ezt az új formátumot, de a Tidal ezután a HiRes FLAC-ot tette a Max minőségű streamelés preferált alapértelmezett értékévé. A helyzetet nem könnyítette meg, hogy tavaly az MQA formátum mögött álló vállalat az Egyesült Királyságban csődeljárás alá került

A zenei streaming szolgáltatások forradalma Wi-Fi 7 tidal
Ettől még jó lesz a hangminőség.

A Tidal GYIK-je alapján úgy tűnik, hogy a formátummal kapcsolatos döntéseket a hozzáférés és a költségek előnyben részesítése érdekében hozták. Például azt írja, hogy a Dolby Atmos-t a „kompatibilis eszközök széles skálája, a katalógus elérhetősége és a formátum előadói elfogadása miatt” választotta. Bár sok audiofil használja a Sony 360 Reality Audio formátumát, ez nem olyan széles körben elfogadott szabvány. A Tidal azt is elmondta, hogy a FLAC-ot többek közt azért is választja a sztereó formátumhoz, mivel az nyílt forráskódú, ami azt jelenti, hogy a művészeknek nem kell harmadik féllel együttműködniük. Az FLAC-kal ellentétben az MQA szabadalmaztatott formátum, ami azt jelenti, hogy itt a licencelés költségei is felmerülnek.

Azoknak a Tidal-felhasználóknak, akiknek MQA-s zeneszámaik vagy albumaik vannak, ezeket a fájlokat automatikusan a Tidal által elérhető legjobb minőségű FLAC-verziókkal cserélik le. Ez az offline lejátszáshoz letöltött MQA-fájlokra is vonatkozik. Eközben a 360 Reality Audio fájlok szürke színűvé válnak, és nem lesznek többé elérhetők a streameléshez.

A Tidal azt mondja, hogy nincs további tervben az audioformátum-kínálatunk megváltoztatása. A változás azonban nem sokkal azután következik be, hogy a vállalat nemrég úgy döntött, hogy az előfizetési árát havi 20 dollárról 10,99 dollárra csökkenti. Emellett úgy döntött, hogy a HiFi és HiFi Plus csomagjait egyetlen szintre vonja össze.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ford

Ford

24 éve foglalkozik tech-újságírással a kedvenc területe az audió-videó, az okosotthon és a mobiltechnológia.

Ezeket olvastad már?