Jelenleg közel 10 ezer műhold van odafent, és ezeknek hatvan százalék Elon Musk nevéhez köthető, de nagyon nem jó nekünk, hogy ezek visszahullanak a légkörbe.
Pillanatnyilag majdnem 10 ezer műhold teszi a dolgát az űrben, miközben a Föld körül kering. Elon Musk terve pedig az, hogy a SpaceX flottáját 42 ezer darabosra duzzassza. Ezek mellé jön még a Blue Origin háromezres, valamint az európai OneWeb 648-as terve. A Geophysical Research Letters című szaklapban nemrég megjelent tanulmány szerint a műholdak visszatérésekor apró alumínium-oxid-részecskék keletkeznek, amik olyan kémiai reakciókat indítanak be, amelyek elpusztítják a sztratoszférában lévő ózont. Az oxidok nem lépnek kémiai reakcióba az ózonréteg molekuláival, hanem az ózon és a klór között indítanak el pusztító reakciókat, amelyek végül lerombolják a Föld légkörének védőrétegét.
A műholdak építéséhez használt anyagok kémiai összetételének modelljét felhasználva a kutatók megállapították, hogy egy tipikus 250 kilogrammos műhold, amelynél tömegének 30%-át alumínium teszi ki, körülbelül 30 kilogramm alumínium-oxid nanorészecskét termel a visszatérés során. E modellezés alapján a tanulmány kimutatta, hogy az újra belépő műholdak 2016 és 2022 között a természetes szinthez képest 29,5%-kal növelték a légkörben lévő alumínium mennyiségét.
Innen már csak rosszabb lesz a helyzet. A tanulmány szerint körülbelül 30 évbe telik, amíg az alumínium-oxidok részecskéi megérkeznek a földi sztratoszférával azonos magasságba, ahol az ózon 90%-a található. Mire a tervezett mennyiségű műholdak alacsony Föld körüli pályára kerülnek, 1005 tonna alumínium fog bolygónk sztratoszférájába hullni. Ez évente mintegy 397 tonna alumínium-oxidot juttat a légkörbe, ami 646%-os növekedést jelent a természetes szinthez képest.