Megnéztük, kipróbáltuk és bemértük a beépített webkamerával ellátott, alapvetően munkára, tanulásra és általános használatra szánt Philips 27B1U5601H monitort. Teszt és vélemény!
A Philips óriási monitoros kínálatában megtalálhatóak azok a darabok is, amelyeket nem játékra vagy profi grafikai munkára, hanem elsősorban irodai, oktatási alkalmazásokhoz fejlesztettek ki. Azok számára, akiknek munkára vagy tanuláshoz van szükségük egy megfelelő, hatékonyságot növelő megjelenítőre.
Ezek egyike a Philips 27B1U5601H nevű termék, amit most mi is kipróbálhattunk. Azt vizsgáltuk meg, hogy mennyire használható kényelmesen, milyen a képminősége, kinél válhat be, és megéri-e az árát.
Külső
Meglehetősen átlagos, visszafogott, semmi különlegest nem kínáló dizájnnal bír ez a sík, 16:9 képarányú képernyővel megtámogatott monitor, de hát egy ilyen kaliberű terméktől pont ezt is várja az ember. Mint ahogy azt is, hogy sokoldalúan pozícionálható legyen, és ezt meg is kapjuk!
- Függőleges: 15 centiméteres tartományban tologathatjuk a nyakon.
- Forgatás: Jobbra és balra is 180 fokban forgatható. Azaz könnyen meg tudjuk mutatni a kollégáknak, hogy min dolgozunk, vagy a főnöknek hogy nem a napot lopjuk.
- Pivot mód: Állítva is használható, egy mozdulattal eltekerhető 90 fokkal.
- Dönthető: Előre 5, hátra 15 fokban.
- Felakasztható: Igen, egy szabványos, 10×10 centiméteres VESA konzol segítségével fel is lógatható. Ez a dobozában nincs ott, de bármilyen műszaki boltban beszerezhető kiegészítő.
Csatlakozók
Egy ilyen célra szánt monitor esetében nem árt, ha van rajta jó sok különféle csatlakozó. Na ezekkel itt nem spóroltak. Van rajta:
- HDMI 1.4
- 2 db. DisplayPort 1.4: egy kimenet és egy bemenet – ezek révén láncba is köthető a Multi-Stream technológia által.
- 3 db. USB Type-C: Ezeken keresztül lehet tölteni a rádugott eszközöket, például egy telefont. Az egyik USB-C port DP-ALT támogatású, tehát egy kompatibilis laptopról ezen keresztül is átküldhetőek rá az audiovizuális jelek. Ezt természetesen kipróbáltuk, és hibátlanul működik. Ehhez kell csatlakoztatni a számítógépet, ha a beépített webkamerát használni akarjuk.
- 4 db. USB 3.2 Type-A: Ezekbe dugdosható egér, billentyűzet, ami tök hasznos lehet, ha asztali gépet használunk.
A csatlakozókínálat bőséges, hiányérzetünk nincs!
Kezelés
A termék rendelkezik saját menürendszerrel, amiben az alsó káván található gombokkal lehet lépkedni. Ez nem valami kifinomult megoldás, én legalábbis utáltam. Folyton rosszat nyomkodtam, ami borzasztó idegesítő. Sokkal jobb lett volna, ha egy mini joystickot pakolnak rá, mint néhány rivális gyártó monitoránál. A grafikus kezelőfelület jó ronda, de hát ez kit érdekel! A lényeg, hogy a struktúra egész logikus, minden a helyén van és minden hamar megtalálható. Feltéve persze akkor, ha az ember nem nyomkod rossz gombokat, mint én!
A Philips 27B1U5601H képes együttműködni a cég Smart Control nevű alkalmazásával. Ennek köszönhetően szoftveresen is módosíthatóak egyes beállítások a gépről, ami nyilván nagyon komfortos. Ez a program magyarul is tud, és a kezelésébe igen hamar bele lehet jönni.
Extrák
Hang
Ma már egyre több az olyan monitor, ami rendelkezik beépített hangrendszerrel. E is ilyen, viszont tény, hogy a két darab, egyenként 5 wattos, készülékházba dugott hangszóró csodákra nem képes. A hangerő közepes, és ha nagyon feltekerjük, akkor bele lehet futni idegesítő zajosodásba. A basszusokat el lehet felejteni, emiatt az organikus-dinamikus hangzásról le kell mondani. Azért egy konferencia beszélgetést így is le lehet vele bonyolítani, akár egy videót vagy filmet is meg lehet nézni, de azért nem lesz valami nagy audió élmény. A zenehallgatást pedig el lehet felejteni, de ez gyakorlatilag az összes mai monitorról elmondható.
Webkamera
A termék másik komoly extrája a már említett beépített webkamera. Ez a készülékház felső részén található, és egy nem túl erős nyomásra bújik elő. A felbontáa 2592×1944 képpont, 5 megapixel, tehát sokkal-sokkal jobb, mint amit általában a laptopokba épített ilyen eszközök tudnak. A kép minősége teljesen rendben van, még kevés fénynél is jól teljesít a tapasztalataink alapján. A Windows Hello tanúsítvánnyal bíró eszköz rendelkezik beépített mikrofonnal is, amelynek zajszűrését is megoldották. Tehát egy videóhívás, konferencia vagy meeting simán lebonyolítható a monitor segítségével.
KVM kapcsoló
A készülék rendelkezik beépített KVM kapcsolóval. Ez akkor jöhet jól, ha több forrást csatlakoztattunk a megjelenítőhöz, és váltogatni szeretnénk köztük, de az egeret és billentyűzetet nem akarjuk ki- be dugdosni állandóan. Hasznos extra ez!
Képminőség
Színek
A Philips 27B1U5601H 27 hüvelykes képátlójú IPS LED LCD kijelzőt kapott. A képalkotási eljárásból fakadóan a színek fakóbbak, fátyolosabbak annál, mint amit az OLED monitoroktól megszokhattunk. Normális beállítások mellett a színpontosság remek. Az erre vonatkozó átlagos delta E érték mindössze 0,23, ami extrémen jó értéknek minősül. A legmagasabb delta E pedig 1,37, és ez nyilván a fekete, amely helyett sötétszürkét produkál a termék.
A 8 bites panel elméletileg 16 millió árnyalat megjelenítését biztosítja. A méréseim alapján az iparági standardnak számító sRGB színtér 114,2 százalékának lefedését biztosítja, ami közepes eredmény. A betekintési szög remek, azaz, ha oldalról nézzük a képernyőt, akkor sem kezdenek torzulni az árnyalatok.
Felbontás
A modell 256×1440 képpontos, azaz Quad HD, QHD felbontású. Ez az átlagosnál jobbnak számít ilyen méret mellett. Ennek köszönhetően a kép kellően éles, a részletesség kiváló. A képpontsűrűség 108,9 PPI, aminek köszönhetően pixelesedéstől nem kell tartani, a látvány tömör.
Kontraszt, fényerő
A kontrasztosság szemre közepes, és a műszeres vizsgálatok is ezt támasztották alá. Nagyjából 1100:1 valós kontrasztot lehet belőle kipréselni, ami az IPS LED LCD színtéren megszokott, normális adat, de az ideálistól távol van. A vizsgálataink azt mutatták, hogy a maximális fényerő 381 nit. Ez beltérre bőven elég, pláne úgy, hogy HDR támogatás nincs is.
Gaming
A mozgások visszaadása remek, hibákba, anomáliákba nem futottunk bele. De az is tény, hogy a válaszidő magas, 4m, az input lag közepes, 14,8 ms, és a maximális képfrissítési ráta 75 Hz, FreeSync támogatás nincs. Azaz ma már vannak olyan monitorok, amelyek játékra sokkal inkább alkalmasabbak. De hát ez nem lepett meg, ezt a terméket nem gamingre szánják.
Felhősödés
A háttérvilágítás vezérlés remek! Az egyes képernyő tartományok fényereje közötti különbség minimális. Ezáltal felhősödéstől papíron nem kell tartani, és a valóságban sem futottunk bele ebbe a zavaró jelenségbe. Remek!
Ár
Philips 27B1U5601H – 230 000 forint. Ezzel egyértelműen a drágább, ilyen célú használatra szánt eszközök közé tartozik. DE! De a tudása lényegesen nagyobb a megszokottnál, emiatt nem nevezhető túlárazottnak.
Kinek ajánljuk – Philips 27B1U5601H
- Munkára, tanulásra keres monitort
- Sokat videotelefonál, konferenciázik
- Fontos, hogy legyen beépített hangrendszer a monitorban
- Több megjelenítőt kötne össze
- Több forrást kötne a monitorra
- Fontos a sokoldalú pozicionálhatóság
Kinek nem ajánljuk – Philips 27B1U5601H
- Tökéletes feketét, hibátlan színeket és végtelen kontrasztot keres
- Alapvetően játékra használná a monitorát
- Olcsó termékben gondolkodik
- Ívelt monitort akar
Még több információ a Philips 27B1U5601H monitorról a hivatalos weboldalon.