Fiatal csillagok alkotják a Karácsonyfa-halmaz néven elhíresült, a Földtől mintegy 2500 fényévnyire fekvő objektumot.
A NGC 2264 kódjelű halmaz fiatal, 1-5 millió esztendős csillagoknak ad otthont, miközben a meglévők mellé újabb és újabb csillagok is születnek benne. A fényes égitestek meglehetősen aktívak, erős energiakitörések jellemzőek rájuk – írja az Interesting Engineering.
A NASA által nemrégiben megosztott felvételen „ünnepi pompában” láthatjuk a halmazt, mintha csak egy igazi karácsonyfa lenne. A kék és a fehér pontok a fiatal csillagokat jelölik, amelyek a NASA Chandra X-ray Obszervatóriumának köszönhetően váltak láthatóvá. Az űrbéli karácsonyfa zöld színét pedig a ködkomplexumban található gáz adja, amelyet a Nemzeti Tudományos Alapítvány 0,9 méteres teleszkópjával sikerült érzékelni.
A tudósok 160 fokkal elforgatták a fotót, hogy a fa csúcsa kerüljön a kép tetejére, így közel tökéletes karácsonyfát formáz a fényes űrobjektum.
It’s beginning to look a lot like cosmos.
Our @ChandraXray Observatory recently spotted the blue-and-white lights that decorate the „Christmas Tree Cluster,” a swarm of stars and gas some 2,500 light-years from Earth: https://t.co/VT2WaLgp77 pic.twitter.com/HrnrmxRyd7
— NASA (@NASA) December 19, 2023