Itt az emberre kenhető mesterséges bőr! Őrület!

A kínaiak által fejlesztett bizarr cucc érzékeli a nyomást és a súrlódást, és képes is átadni az emberi agynak elektromos impulzusok révén! Azaz elektronikus mesterséges bőr tehát az emberi bőr érzékszervi funkcióit utánozza.

mesterséges bőr
Jön a mesterséges bőr!

Kínai tudósok technológiai áttörést értek el egy háromdimenziós (3D) architektúrás elektronikus bőr kifejlesztésével. Ami igazán durva, hogy ez az újítás közvetlenül a bőrre kenhető, mint egy sebtapasz.

Ez az új cucc felhasználható az orvosbiológiai diagnosztikában és humanoid robotokban potenciálisan alkalmazható emberek valós idejű egészségügyi adatainak nyomon követésére. A Tsinghua Egyetem Zhang Yihui professzorának ötlete, az elektronikus bőr három mechanikai jel dekódolására és érzékelésére képes: nyomás, súrlódás és feszültség.

Az elektronikus bőr tehát az emberi bőr érzékszervi funkcióit utánozza!

Hogy működik?

A fejlesztést vezető professzor kijelentette, hogy az elektronikus bőr egy újfajta szenzor, amely az emberi bőr érzékszervi funkcióit utánozza. Hozzátette, hogy rengeteg tapintási receptor sejtet tartalmaz, amelyek sűrűn elhelyezkednek, és háromdimenziós térbeli eloszlásúak, amelyek pontosan érzékelik a külső ingereket.

mesterséges bőr
A mesterséges bőr úgy funkcionál, mint a hagyományos.

A nyomás-, súrlódás- és feszültségjelek egyidejű dekódolása jelentős kihívást jelentett e technológia fejlesztése során. Az új elektronikus bőr az emberi bőrt utánzó szerkezettel küzdi le ezt az akadályt, amely felhámból, dermiszből és bőr alatti szövetből áll.

Mire lehet konkrétan jó a mesterséges bőr?

A jövőben orvosi robotok ujjbegyére is felszerelhető a korai diagnózis és kezelés érdekében, és sebtapaszként is alkalmazható az emberi bőrön az egészségügyi adatok, például a vér oxigéntartalma és a pulzusszám valós idejű monitorozása érdekében.

mesterséges bőr
Az orvostudományban is is fogják használni a mesterséges bőrt.

Az érzékelők által gyűjtött jelek egy sor átvitelen és kivonáson mennek keresztül, majd mély tanulási algoritmusokkal kombinálják őket. Ez a folyamat lehetővé teszi az elektronikus bőr számára, hogy pontosan érzékelje a tárgyak lágyságát, keménységét és alakját.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne. Itt tudsz kapcsolatba lépni vele: peter@techworld.hu

Ezeket olvastad már?