Egy rossz okostévé rendszer igazi átok. Viszont egy jó platform sokat dobhat az élvezeti értéken. Mutatjuk, hogy mire kell figyelni, mik a fontos szempontok, és mit várhat el joggal ma egy vásárló egy okostévétől? Na ezt járjuk körbe a Samsung Tizen OS Smart TV segítségével.
Amikor az ember tévévásárlás előtt áll, akkor nincs könnyű dolga. A kínálat óriási, a modellek pedig egyáltalán nem egyformák. Sokan csak az árat nézik, a dizájnt, és hogy milyen a képe, egyébként teljesen érthető okokból.
De van még egy lényeges szempont, amire rengetegen nem fordítanak elég figyelmet, és ez a későbbiekben megbosszulhatja magát. Ez pedig az úgynevezett smart- vagy más néven okostévé rendszer. Most azt tekintjük át, hogy milyen hozzáadott értéket jelenthet ez, milyen extrákat kaphatunk, és miért fontos, hogy erre is figyeljen az ember, mielőtt meghoz egy vásárlási döntést. Ehhez a Samsung Tizen OS Smart TV rendszert hívtuk segítségül, amely mára az egyik legjobb ilyen megoldássá vált.
Mi az az Okostévé Rendszer?
Mielőtt belevágunk, érdemes egy kicsit elmélyedni abban, hogy mitől is lesz okos egy tv. A legtöbben azt hiszik, hogy pusztán attól, hogy netes tartalmak jeleníthetőek meg rajta, ám ennél többről van szó. Az okostévé rendszer ugyanis gyakorlatilag úgy működik, mint a PC-k vagy telefonok operációs rendszere, tehát mind mondjuk a Windows, az iOS vagy az Android. Azaz röviden és velősen: kihat a televízió egész működésére. Jöjjenek most a legfontosabb szempontok, amelyek alapján megítélhető egy okostévé rendszer!
Mitől jó egy Okostévé Rendszer? – Szempontok
Sebesség
Az képes megfőzni az ember agyát, ha a tv egyszerűen nem reagál a kiadott parancsokra. Hiába püföljük a távirányítót, hosszú másodpercekig nem történik semmi. Szintén rém bosszantó, ha az appok elindítása után hosszú másodpercekig csak a „homokórázást” látunk. Ennek oka lehet a nem megfelelő optimalizálás, és a Samsung többek között pont emiatt döntött anno a saját rendszer mellett. Mert ezt a folyamatot teljesen saját kézben tudják tartani.
Ugyanígy feltekeri a vérnyomást, amikor a weboldalak annyi idő alatt töltődnek be, mint amikor a kilencvenes évek elején betárcsázós netet használtunk. Ennek leggyakoribb oka, ha egy smart rendszer nem rendelkezik saját, gyárilag előre telepített böngészővel. Hanem azt utólag kell letölteni, installálni, és reménykedni abban, hogy minden rendben lesz. Azonban ez gyakran nincs így. A Tizen OS-nél viszont ez a gyári csomag része, ezzel nem kell vesződni, nem kell browsert keresgélni az alkalmazásboltban, hanem a Samsung böngésző alapból érkezik a tévével, és azonnal betölti a honlapokat.
Profilok
Az nagyon hasznos, ha a felhasználók létrehozhatnak saját profilokat. Ez a számítógépeknél már régóta ismert módszer sok okostévé rendszerből hiányzik. A Samsung viszont az egyik első volt, amely ebbe az irányba mozdult. Így a tv képes megjegyezni a beállításokat, a kedvelt alkalmazásokat, nézett sorozatokat. Ez megint egy olyan dolog, amire sokan legyintenek, mondván nem fontos. Pedig ezzel a szolgáltatással egy csomó idő és kényelmetlenség megspórolható.
Magyar nyelv
Nevetséges, de még mindig ott tartunk, hogy jó pár okostévé rendszer nem tud rendesen magyarul. A Tizen OS esetében viszont ezzel a tapasztalataink szerint nincs semmi gond.
Átlátható felület
A Samsung okostévék egyik nagy dzsókere az átláthatóság. A menürendszer felépítése logikus, kellően sekély, azaz nem kell sokat lapozgatni vagy kattintani, hogy elérjük a szolgáltatásokat, funkciókat.
Támogatott külső eszközök
Egy jó okostévé rendszer képes együttműködni az USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott egérrel, billentyűzettel vagy kontrollerrel. Ez nagyon hasznos lehet a böngészésnél, az appok vagy a felhő alapú játékok futtatása során. Ezt a Tizen esetében már réges-rég megoldották.
Alkalmazáskínálat
Ez az egyik legfontosabb szempont! A felhasználók joggal várják el, hogy elérhessék a tévén keresztül gyakorlatilag az összes lehetséges online tartalomszolgáltató kínálatát. Azaz legyen Netflix, Amazon Prime Video, Max, YouTube stb. applikáció. De említhetnénk az NBA-t, NFL-t is akár, amelyeken keresztül sportközvetítéseket lehet nézni, és most már ide sorolhatjuk a korábban említett Maxot is, amelyen keresztül például az olimpia vagy biciklis körversenyek követhetőek. E téren a Samsung tévék kimagaslóan teljesítenek, hiszen a kínálat s körű, amit viszont nem mondhat el magáról minden gyártó.
Emellett a Tizen OS tartalmaz még rengeteg más applikációt is. Így például az időjárással, hírekkel, szórakozással, életmóddal vagy testedzéssel kapcsolatos szoftvereket is. A Tizen OS kínálatában mintegy app ott figyel, így a tv akkor is képes szórakoztatni, ha valaki nem fizetett elő a hagyományos, lineáris televíziós programokra.
Felhő alapú játékok
Szorosan az előző témához tartoznak a felhő alapú játékszolgáltatások is. Ezek segítségével a felhasználó úgy játszhat csúcskategóriás programokkal, hogy ehhez nem kell drága konzolgépet vagy PC-t vásárolnia. Elég csak egy kontrollert vagy egeret csatlakoztatni a televízióhoz. A Samsung Tizen OS Smart TV több ilyen opciót kínál. Így például a Xbox, a GeForce Now vagy az Utomk is elérhető.
Munkára
A Samsung már egy ideje észrevette, hogy nem árt, ha egy televízió használható munkára is. Így a Tizen OS Smart TV rendszert használó modelleken keresztül elérhetőek közvetlenül a felhőbe feltöltött Microsoft állományok, a levelező kliens vagy akár a Skype kommunikációs felület is. Ez pedig nagyon hasznos lehet olyankor, ha valakinél nincs otthon a laptop, vagy azt a család egy másik tagja használja.
Samsung Tizen OS Smart TV
A Samsung az első cégek között volt, amely felfedezte, hogy mennyi lehetőség rejlik a tévék felokosításában. A vállalat több vetélytársával (Sony, Panasonic, Philips, Sharp, Toshiba, TCL stb.) ellentétben mindig is törekedett arra, hogy ezt házon belül tartsa. Azaz nem sajnálta az erőforrásokat, tehát pénzt, időt és energiát és arra, hogy olyan rendszert hozzon létre, amely leginkább passzol az elvárásaihoz. Ma már fényesen látszik, hogy ez a befektetés bőven megérte. Így a Samsung ugyanis sokkal gyorsabban képes reagálni az elvárásokra, a felhasználói visszajelzésekre. Nem kell felesleges kompromisszumokat megkötnie, és ráadásul nem csak követi, hanem diktálja is a trendeket.
Így született meg a Samsung Tizen OS Smart TV nevű platform bő tíz éve. Az tény, hogy az első periódusban ez sok gyerekbetegséggel küzdött, ám mostanra maximálisan sikerült kikupálni. Ezt tökéletesen bizonyítja, hogy már más piaci szereplők is bejelentkeztek érte. Így az idei évtől kezdve például már a német luxuscég, a Loewe néhány készüléke is ezt használja. Mi is nagyon szeretjük, és abszolút etalonnak tartjuk.