A kínaiak műholdakkal verik át az amerikai lopakodó repülőket

A lopakodó repülőket úgy tervezik, hogy a földről vagy a levegőből ne lehessen őket észre venni radarral. De az űrre nem gondoltak…. viszont a kínaiak igen.

Kina lopakodó

Egy kínai tudóscsoport úttörő módszert fejlesztett ki a lopakodó objektumok radaron történő észlelésére, számolt be erről a South China Morning Post büszkén.
A lopakodó repülőgépeket, például az F-22-t és az F-35-öt úgy tervezték, hogy elkerüljék a földön elhelyezett hagyományos radarrendszereket, de az űrből észlelhetők. Kínai tudósok sikeresen használták a Starlink műholdjeleket egy lopakodó célpont észlelésére a Dél-kínai-tengeren végzett radarkísérlet során. Ezt az új módszert a jövő katonai technológiájában és lopakodó repülőgép-felderítésében lehetne alkalmazni.

A kísérletben egy nagyjából madár méretű DJI Phantom 4 Pro drónt használtak egy lopakodó repülőgép szimulálására. A drón radar-keresztmetszete hasonló ugyanis a valódi lopakodó vadászgépekhez. De ahelyett, hogy a hagyományos földi radarkibocsátásokra támaszkodtak volna, a drónt a Fülöp-szigetek felett elhaladó Starlink műhold elektromágneses jeleinek elemzésével észlelték.

Starlink hálózat
Starlink hálózat

Az észlelési módszer az előre szórásra támaszkodik, ahol egy objektum, például egy repülőgép vagy drón megzavarja a műhold elektromágneses hullámait, kis jelzavarokat okozva, amelyeket rögzít és elemzi az objektum helyzetének meghatározásához. Ez a technika nem követeli meg a radartól, hogy jeleket adjon ki, ami megnehezíti az ellenfelek észlelését vagy elakadását. A kísérlet során a drón finom részleteit észlelték, beleértve a rotor mozgását, az olyan kihívások ellenére, mint a kis antenna és az alacsony tengerszint feletti magasság. A kutatók egy ismeretlen algoritmust és egy nem meghatározott nagy teljesítményű processzort használtak a rögzített jelek feldolgozásához. Míg a módszer még fejlesztés alatt áll, és nem áll készen a katonai felhasználásra, a technológia potenciált mutat drónok és lopakodó repülőgépek észlelésére.

starlink1

A több mint 6000 műhold keringő pályájával a Starlink műholdhálózata hatalmas, nagyfrekvenciás jeleket bocsát ki a kiterjedt lefedettség érdekében. Bár ezek a jelek titkosítottak, és nem érhetők el a kínai vásárlók számára, a kutatócsoportnak sikerült egy vevőt építeni a kereskedelemben kapható komponensek felhasználásával az adatok rögzítésére és feldolgozására. Tehát a legdurvább az egészben, hogy ehhez a kínaiak amerikai műholdakat használtak.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne.

Ezeket olvastad már?