Itt az ősz, és a meglepően szép időnek köszönhetően, a vírusveszély dacára is, sokan mozdulnak ki, és ahogy az ilyenkor lenni szokott, egyre többekben ébred fel a mélyen szunnyadó fotóművész. Manapság pedig már ennek a bizonyos művésznek nem kell csendben visszaaludnia, hiszen köszönhetően az egyre fejlettebb okostelefonoknak, lassan mindenki rendelkezésére állnak a jóminőségű kamerák, amelyek az egyszerűbb fényképezőgépeket már simán meghaladó fotós képességekkel rendelkeznek. De azért itt is van egy DE: tudni kell ezeket kihasználni. Most ehhez nyújtunk némi segítséget.
A legnagyobb előny: velünk van
Kamerás mobiljaink mindig a zsebünkben vannak, így szinte bármikor előkaphatóak. Ez mindenképpen egy óriási előny, hiszen a közismert fotós mondás szerint:
„A legjobb kamera mindig az, ami éppen kéznél van!”
Ez talán magyarázni sem kell, mert ugye lehet az embernek egy többmilliós Hasselbladja, ha az éppen otthon pihen a tokjában, amikor meglátunk egy ragyogó témát az úton/útfélen.
Viszont ha ekkor a zsebünkből elő tudunk kapni egy “tisztességes” képminőségű okostelefont, a téma nem úszik a feledésbe, a pillanat örökre megmaradhat.
Ismerjük meg a telefonunkat
Amikor az ember egy jobb kamerás mobilt vásárol, gyakran belelkesedik, és máris elkezdi írni a Pulitzer-díj átvételének köszönőszövegét. Ennek ellenére sokan legközelebb majd csak akkor kapcsolják be a kamerát, amikor meglátnak valami érdekeset. Így nem csoda, ha a téma életlen lesz, vagy mire végül a fotó elkészülne, a beállítások nem ismerése miatt egyszerűen elillan az a bizonyos pillanat, amit el akart kapni. Ezért nagyon fontos, hogy alaposan ismerjük meg a telefonunk kezelését, különös tekintettel a kamera felületére, hogy ott aztán már könnyedén navigálhassunk, és a lehető legkevesebb idő teljen el attól a pillanattól kezdve, amikor előkapjuk a telefont a zsebünkből addig, amikor elkattintjuk a fotót.
Tartsuk tisztán a telefonunkat
Ez a pont a telefon minden részére érvényes lehet, de itt most külön kiemelnénk az optikákat, illetve az azt fedő üveget. Az ember azt hinné, hogy ez egy teljesen triviális tanács, de ha megnézzük hány elmosódott, kacsazsíros, margarinos homályban úszó kép található a közösségi médiumokban, amelyeket egy mikroszálas kendő egyetlen törlésével élessé lehetett volna varázsolni, rájövünk, hogy érdemes erre odafigyelni.
Tényleg csak annyi a trükk, hogy a telefont a zsebünkből kiemelve törlünk egyet az optikán – és fontos, nem az ujjunk az erre megfelelő eszköz!
Óvatosan használjunk a digitális zoom-ot
Ugyan ma már a jobb telefonok képesek optikai zoomra is, a legtöbben a digitális nagyítást használják, ami az esetek nagy többségében nem a legjobb megoldás.
Ugyanis csak a telefonvilág csúcsmodelljei képesek olyan digitális zoomra, amely mellett a kép jóminőségű marad.
Egy mai csúcstelefon (Samsung Galaxy Note20 Ultra) erre képes állvány nélkül, kézből exponálva:
Így tehát vagy jól meg kell válogatnunk, milyen készüléket veszünk, vagy ha egyszerűbb darabot választunk, akkor inkább maradjuk a normál fotónál a lehető legnagyobb felbontásban, amit aztán utólag digitálisan annyit nagyíthatunk, amennyit akarunk, nem is beszélve arról, hogy az ilyen képeknél sokkal több információnk marad, amiből egy direkt erre készített program valószínűleg jobban tud gazdálkodni, mint mondjuk egy középkategóriás telefon beépített algoritmusa.
Biztos kéz – jó fotó
Egy-egy kép elkészítésénél nagyon fontos, hogy mozdulatlanul tartsuk a telefont. Ezért, ha csak tehetjük, támaszkodjunk neki valaminek, vagy legalább az egyik kezünkkel támasszuk ki a másikat, és a fotózás pillanatában tartsuk vissza a levegőt.
Vannak olyan csúcskészülékek, amelyekben optikai vagy digitális képstabilizátort is találunk, de ha nem ilyennel fényképeznénk, a legjobb megoldás, ha valamilyen állványt használunk, amikor csak lehet. Vannak kicsik, nagyok, földön állók, párkányra helyezhetők, faágra csavarhatók. Mindegy, melyiket választjuk, a lényeg, hogy a fotózás pillanatában a telefon mozdulatlan legyen.
Kerüljük a kontaktust
Ha már beszereztünk valamilyen állványt és beállítottuk a telefonunkat a helyes pozícióba, a legrosszabb, amit tehetünk, hogy rácsapunk a kijelzőjére a fotó elsütéséért. Ekkor természetesen a telefon be fog mozdulni – hacsak nem betonoztuk bele az állványba. A bemozdulást többféle módon is meg lehet előzni. A legegyszerűbb módja ennek a késleltető, ami szinte minden kamerás mobilban megtalálható. Itt beállíthatjuk, hogy az elsütő gomb megnyomásától számítva mennyi idő múlva készüljön el a felvétel. Ennél egyel szofisztikáltabb az a megoldás, amikor valamilyen jelre készül el a felvétel. Ez a jel lehet taps, vagy valami más hangjelenség, de ezt sajnos nem minden mobil támogatja.
És talán a legelegánsabb megoldás, amikor a telefonhoz távelsütőt is adnak.
A Samsung Note szériájának újabb tagjai például képesek a telefon tartozékaként mellékelt stylusát, az okostelefon, fotózás, optikai zoom, képstabilizátor, távelsütő, Samsung Note, S-Pen erre a célra is használni.
A styluson található kis gomb megnyomásával már készül is a felvétel, ami azt jelenti, hogy itt nem fog bemozdulni a telefon, és a késleltetőt sem kell használnunk, így pontosan akkor készítjük el a fotót, amikor mi azt akarjuk.
Felejtsük el a vakut
Ez a pont igazából ennyi lenne: a telefonokba épített vaku használata szinte teljesen felesleges!
A mai képérzékelők a jobb telefonokban annyira érzékenyek, hogy akár töksötétben is értékelhető képet készítenek. Szinte biztosan jobbat, mint egy piros szemű, visszacsillanó arcbőrű, hunyorgós vámpír, amivé egy alapos vakuzás varázsol mindenkit. Tájképeken, meccseken, koncerteken és bárhol máshol pedig, ahol a téma 3 méternél távolabb van tőlünk, belátható, hogy a vakunak annyi értelme van, mint ha a világűrt próbálnánk megvilágítani egy autóreflektorral.
Ezen kívül ne vakuzzunk tűzijáték fényképezése közben sem, mert azzal csak az előttünk állók feje búbját világítjuk meg, nem pedig a tűzijátékot, aminek pedig – tekintve, hogy fényjelenség – egyáltalán semmi szüksége megvilágításra.
[sc name=”facebook” ]