A közelmúltban bemutatott új Xiaomi telkó már meg is érkezett Magyarországra. Mi pedig megnéztük, hogy megéri-e megvenni, hogy milyen a képe és a teljesítménye. Ezt tudja a Xiaomi Redmi Note 10 5G.
Xiaomi Redmi Note 10 5G
A Xiaomi az elmúlt két évben a Huawei hanyatlását kihasználva a világ egyik legnagyobb, legbefolyásosabb mobilgyártójává küzdötte fel magát. A cég termékei nálunk is piszok népszerűek, nem véletlenül, hiszen rengeteg kedvező árú, de használható terméket kínálnak, a jobb modelljeik pedig a csúcskategóriát képviselik. A konszern 2021 nyarának első napjaiban jelentette be, hogy színre lép egy új, nem túl innovatív, viszont kedvező árú, 5G támogatást kínáló készülékkel. Ez a Redmi Note 10 5G, amely megérkezett a magyar boltokba is, és mi is szereztünk egyet.
Átlagos külső
A terméket kézbe fogva az egyébként tetszetős kopogós műanyag hátlap miatt azonnal érződik, hogy itt nem egy csúcsmobilról van szó. A képernyő sík, a készülékház vastagsága elfogadható, a kávák vékonyak, és a képernyőbe vágott kamerasziget sem hiányzik, de ez már lassan a belépő szinten is alapelvárás lesz. Teljesen átlagos külsejű készülék a Xiaomi Redmi Note 10 5G, amely ráadásul nem is bírja a vizet, ütéseket és a port, szóval érdemes még egy tokba is bedugni.
Szép nagy darab lapát készülék (161.8 x 75.3 x 8.9 mm), de a 190 grammos súlya nem vészes. Itt látszik, hogy milyen hasznos is lehet az olcsó műanyag! Az összeépítés minősége kifogástalan, a gombok jó helyen vannak, stabilak, nem lötyögnek. Egy USB Type-C 2.0 csati került az aljára, a tetején pedig ott figyel szerencsére egy fejhallgató kimenet is.
Képernyő: Lehetne jobb is
Mi egyértelműen az OLED technológia hívei vagyunk kijelző fronton, úgyhogy az itt alkalmazott IPS LED LCD panel egyértelműen csalódás volt. Emiatt a kontraszt nem olyan jó, a színek nem annyira markánsak, ragyogóak és enyhe fátyolosság is érzékelhető. A fekete helyett csak (nagyon) sötétszürkét látunk, a betekintési szög pedig csak közepes. A maximális fényerő 501 nit, ami azt jelenti, hogy napfényben ugyan látható a képernyő, de ilyenkor a tónusok már nagyon fakónak tűnnek.
A mozgásmegjelenítés viszont hibátlan, de ezt el is vártuk.
A maximális képfrissítési ráta 90 Hz, ami ebben a termékkategóriában eléggé menőnek számít, de igazán csak néhány játéknál lehet kihasználni az előnyeit, illetve folyamatosabbnak érezzük a scrollozást, lapozást. Szóval mi inkább maradtunk volna egy régebbi, 60 Hz-es OLED-nél inkább, ha már lehetett volna választani. A 6,5 inches képernyő felbontása 1080 x 2400 képpont, ami 405 ppi képpontsűrűséget jelent. Ennek köszönhetően a részletességre nem lehet panasz (szemre sem), a ferde és görbe vonalak sem recések, és a finom átmenetek visszaadása is megoldott. A HDR tartalmakról egyébként le kell mondani, de ezt simán túl lehet élni.
Visszafogott teljesítmény
Az érződik, hogy próbáltak fogni a költségeket a hardverrel is, hiszen egy jó indulattal is csak közepesnek nevezhető vasat pakoltak a termékbe. A nálunk járt változatba 4 GB RAM került, egy friss, ám nem túl erős 8 magos MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) CPU (2 db. 2.2 GHz Cortex-A76 & 6 db. 2.0 GHz Cortex-A55 maggal) és egy Mali-G57 MC2 grafikus vezérlő társaságában. Ez pedig azért teljesítmény terén kompromisszum megkötésére készteti a felhasználót.
Mit is jelent ez a valóságban? Hát azt, hogy a menő játékokról le kell mondani. A nagy felbontású HDR videókról le kell mondani. A nagy felbontású képalkotásnál döcög, egyes weboldalakat picit lassabban tölt be, mint amit a csúcsmodelleknél megszokhattunk, és az alkalmazások futtatása is lehetne sebesebb. Általános, hétköznapi használatra (Facebookozás, Instázás, levelezés, chatelés) így is tökéletesen megteszi azért, de aki hozzá van szokva a villám tempóhoz, az csalódni fog. A teljesítmény mérésére szolgáló AnTuTu Benchmarkon 304 407 pontot ért el, ami nagyjából a harmada annak, amit a legjobb mai mobilok produkálják.
Akksi, hang, melegedés
A hűtés terén a nagy átlagot hozza, azaz némi melegedés érzékelhető, de zavaró átforrósodásig azért nem jutunk el. 5000 mAh-s akksit pakoltak bele, tehát egy kifejezetten nagy kapacitású telepet kapott, ami sokak számára fontos lehet egy vásárlási döntés meghozatala során. Ez pedig remek, mint ahogy az is, hogy az akkumulátor használattól függően 11-15 órányi működésre elegendő energia eltárolását szavatolja, ami kiemelkedő értéknek számít.
A beépített hangszórójától viszont nem voltunk elájulva. Erőtlen dobozhangzást produkál, minimális basszussal, dinamika nélkül. A sztereó nem érzékelhet, szóval nagyjából úgy szól, mint a legtöbb mai mobil. Fej- vagy fülhallgatóval máris jobb a helyzet, ilyenkor sokkal élvezetesebb a dolog, és akár zenehallgatásra is használható. A termékbe 64 GB adattárolásra szolgáló belső memória került, amelyből nagyjából 48 GB áll a felhasználó rendelkezésére miután kibontja a csomagból. Ez azért ma már nem túl sok, a tapasztalataink szerint ekkora tárolókapacitás akár fél év alatt simán betelhet, szóval örültünk volna egy combosabb adattárolónak.
Kamera
A szokásoknak megfelelően több egységből álló hátlapi kamerarendszerrel látták el, amely azonban korántsem tökéletes. A 48 megapixeles, f/1.8 rekeszértékű főkamera nem rossz, főleg nappal lehet vele szép képeket lőni, de sötétben is van rá esély, hogy jó lesz a végeredmény. Bár tény, hogy ilyenkor már azért elmosódottsággal, zajosodással számolni kell. Ultraszéles kamera nincs, ennek hiánya nagyon fájt.
Van viszont egy 2 megapixeles makró, ami még tökéletes fényviszonyok mellett is használhatatlan, mert egyszerűen csúnya lesz a kép. Beég, nem szépek a színek, és életlen is gyakran.
Ellátták egy 2 megapixeles mélységkamerával a portré hatású képekhez, azonban a mélységélesség effekt nem működik mindig jól. Bizony előfordul, hogy olyan részeket is élesen hagy/elhomályosít, amiket nem kéne.
Videós fronton be kell érni Full HD-vel és 30 FPS-sel, ami egyszerűen karcsú. Ráadásul a lassítás mód is hiányzik, stabilizátor sincs, és ez egyszerűen kevés ma már. Mint ahogy a 8 megapixeles szelfikamerával (f/2.0) sem voltunk kibékülve, ráadásul ott is Full HD@30 FPS a maximum.
Ár
Xiaomi Redmi Note 10 5G – 80 000 forint, hivatalos, rendes kereskedőnél. Nem drága, de szerintünk vannak már mobilok, amik ennyi pénzért a fontos területeken (képernyő, teljesítmény, kamera) többet nyújtanak. Persze az akkumulátor szuper, és van 5G is, ami azért ebben a kategóriában még mindig nagy szó.
Kinek ajánljuk – Xiaomi Redmi Note 10 5G
– 70-90 000 forintos kategóriában keres telefon.
– Megfizethető, nagy képátlójú telefonban gondolkodik
– Xiaomi rajongó
– Fontos a kiemelkedő üzemidő
Kinek nem ajánljuk – Xiaomi Redmi Note 10 5G
– Esportra keres telefont
– Sokat vidózik, fotózik
– Zenét hallgatna a telefonjával
– Fontos a lehető legjobb képminőség
Még több információ Xiaomi Redmi Note 10 5G telefonról a termék hivatalos weboldalán
[sc name=”facebook” ]