A magyar innovációs ökoszisztéma a Hungary Innovation Summit konferencián

Kevés kockázati tőke jön külföldről – Ez a hazai innovációs ökoszisztéma fejlődésének fő gátja

Lezajlott a Hungary Innovation Week nyitó eseménye

A hazai innovációs ökoszisztéma fő problémáját az jelenti, hogy kevés kockázati tőke érkezik külföldről az országba – hangzott el a Hungary Innovation Summit konferencián, amely a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) által szervezett egyhetes programsorozat, a Hungary Innovation Week nyitó eseménye.

Magyar innovációs ökoszisztéma
Magyar innovációs ökoszisztéma (Pexels)

A konferencia nyitó előadásában Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter az európai és a hazai innovációs környezetet mutatta be. „Európában versenyképességi fordulatra van szükség ahogy az a nemrég megjelent Draghi-jelentésből is kiderült” – hangsúlyozta. Ennek alátámasztására kiemelte: 1995-ben az USA-hoz képest az EU termelékenysége 95%-os szinten volt, addig ez a mutató jelenleg 80%-on áll, vagyis az utóbbi években jelentős termelékenységi szakadék alakult ki az USA és Európa között.

[tds_info]2024. a meglepetések éve volt – 2025. sokkal rosszabb lehet – készüljön fel a váratlanra, kérjen infót! Krízismenedzsment tanfolyam a TechWorld Akadémián[/tds_info]

A versenyképes Európa álma

Az EU a tudományos teljesítmény, a publikációk terén is lemaradt az utóbbi évtizedben, miközben az ázsiai országok előretörtek e téren. A világ 100 legjobb egyeteme között egyre több intézmény Ázsiából kerül ki.

Emellett a világ top 50 technológiai vállalata közül csak négy található az EU-ban – hozta fel példaként, hogy Európa az elmúlt években jelentősen lemaradt az USA-hoz és az ázsiai versenytársakhoz képest.

Hozzátette: a versenyképes Európa biztosításához csökkenteni kell a nyugati és a keleti EU-tagállamok közötti innovációs szakadékot. „Miközben az unió lakosságának 24%-a él a közép- és kelet-európai térségben, a kutatási forrásoknak csupán a 8%-a jut el ebbe a régióba.”

Magyar innovációs környezet

Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a NIÜ vezérigazgatója előadásában négy kihívást emelt ki a hazai innovációs környezettel kapcsolatban:

– alacsony kutatói és vállalkozói kínálat,

– alacsony aktivitású technológiaátadás az egyetemeken és kutatóintézetekben,

– a kkv-k alacsony mértékű innovációs tevékenysége,

– fejletlen startup ökoszisztéma.

Az alacsony kutatói és vállalkozó kínálat kapcsán elmondta: a hazai ökoszisztémában a kutatók száma az elmúlt 10 évben több mint kétszeresére nőtt, azonban európai összehasonlításban még mindig alacsony a hazai mutató. A magyar felnőtteknek pedig csak 8%-a tervez saját céget alapítani.

További problémaként említette meg, hogy a hazai ökoszisztémában az innovatív vállalatoknak csak 11%-a kapcsolódik az egyetemekhez.

A hazai kkv-k innovációs aktivitásáról szólva elmondta: hazánkban a kkv-k harmada tekinthető innovatívnak, miközben az uniós átlag 52%.

A Nemzeti Innovációs Ügynökség új programokkal jön

A Nemzeti Innovációs Ügynökség új kezdeményezéseiről szólva elmondta, hogy a jövőben elindul majd egy olyan program, amely kutatóknak (köztük PhD-hallgatóknak is) segít abban, hogy kutatási eredményeik az iparban hasznosuljanak.

Elindítanak egy projektfejlesztési szolgáltatást is elsősorban kkv-k számára.

Továbbá év végén vagy jövő év elején elindítják azt az innovációs voucher programot is, amely a NIÜ által minősített szolgáltatókat kínál fel majd kkv-k és startupok számára oly módon, hogy ezen szolgáltatások jó része ingyenesen elérhető lesz.

Innováció? Ha pénz van, minden van

Jon Medved, az izraeli központú OurCrowd globális kockázatitőke-társaság alapítója előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy szerinte a fő problémát az jelenti, hogy a magyarországi innovációs ökoszisztémába kevés tőke érkezik külföldről.

Ez a fontos tényező. Csinálhatsz bármit a saját ökoszisztémáddal, építhetsz egyetemeket, technológiai parkokat, növelheted a PhD-hallgatók számát, de ha ezt nem kötöd össze a külföldi befektetőkkel, akiket idevonzol az országba, akkor nem leszel sikeres – mondta Jon Medved. (Portfólió átvét)

Még több innovációs ökoszisztéma, innováció és üzletfejlesztés a TechWorld oldalain

Startup Factory az innovatív vállalkozásokért

Regionális startup ökoszisztéma: belehúz a V4

Startupvilág 2024: felértékelődnek az unikornisok

A világ startup fővárosai: ide költözik, aki felfuttatná a cégét

Startupok üzletfejlesztése és ökoszisztéma az Üzleti innováció és üzletfejlesztési blogon

A Virgo Ventures továbbfejleszti a startup ökoszisztémát a Startup Factory keretében

A pénznek nincs szaga? Létezhet-e etikus üzleti innováció?

Barion üzletfejlesztés – Újdonságok a fizetési rendszerben

 

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Ezeket olvastad már?