Mi, emberek, akkora ászok vagyunk, hogy nem csak a bolygónkat pusztítjuk, hanem űrszemét képében még a légkörön kívül is ezt tesszük.
Egy műhold szelfije világít rá arra, hogy mennyire fontos az űrszemét témája. Bár nem tudni pontosan, hogy a NanoAvionics MP42 szatellit 6 milliméteres sérülését mikrometeoroid, vagy az űrben keringő emberi hulladék okozta, de a litván vállalat szerint nagy rá az esély, hogy az utóbbi. Azt viszont nem tudni, hogy mikor keletkezett a „seb”, mert a most októberi szelfi előtt a műhold 18 hónappal ezelőtt készített magáról fotót. A sérülés szerencsére annyira kicsi, hogy nem okoz semmiféle problémát a napelem működésében.
A NanoAvionics közleménye szerint akár mikrometeorit, akár űrszemét okozta, az ütközés rávilágít a felelős űrműveletek szükségességére. Az Európai Űrügynökség (ESA) szerint közel hárommillió kilogramm (3300 tonna) ember alkotta tárgy kering a Föld 2000 kilométeres körzetében. A Föld körüli pályán azonban egy adott pillanatban mindössze 200 kilogramm (4400 font) meteoroid-tömeg van jelen.
A NanoAvionics az X-en említette meg a NASA azon projektjét, amikor 6 évre Föld körüli pályára állította az LDEF-jét (Long Duration Exposure Facility). Ennek segítségével megállapították, hogy a becsapódások 23 százaléka volt meteorit eredetű, míg 51 százalékát űrszemét okozta. A fennmaradó 26% ismeretlen eredetű. Mindemellett csillagászok és asztrofotósok arra erősítenek rá, hogy a túl sok műhold miatt egyre nehezebb a tágabb világegyetem megfigyelése.