Sam Altman: csak a fúziós energia tudja majd kielégíteni a szuperintelligencia étvágyát

Altman szerint a mesterséges intelligencia idővel még a mostaninál is több energiát fog igényelni, amit a legjobban fúziós energiából lehetne fedezni. 

Az OpenAI vezérigazgatója és társalapítója Lex Fridman informatikussal beszélgetett egy podcastben, ahol hogy, hogy nem, a mesterséges intelligencia is szóba került. Altman elmondta, hogy az MI-k működéséhez rengeteg energiára van szükség, és még csak az elején vagyunk a dolognak, ha ugyanis eljön a megjövendölt szuperintelligencia, melynek képességei meghaladhatják az emberét, még a mostaninál is több energiára lesz szükségünk. Tényleg rengetegre.

Altman szerint csak a fúziós energia jelenthet megoldást ebben a kérdésben, mivel olyan nagy mennyiségű energiaforrást kell találnunk, amely kevesebb szennyezéssel és hulladékkal jár, mint a hagyományos erőművek. Az OpenAI fejese nem a levegőbe beszél: 375 millió dollárt fektetett az amerikai Helion Energy nevű magfúziós cégbe, ami célul tűzte ki, hogy 2028-ra nagy mennyiségben fog energiát előállítani magfúzióval.

Altman azt is mondta az interjúban, hogy véleménye szerint a mesterséges általános intelligencia (AGI) – amit gyakran emberi szintű MI-nek is neveznek – még ebben az évtizedben megvalósulhat.

sam altman fúzió mesterséges intelligencia
Fotó: United Kingdom Atomic Energy Authority

A kutatók az 1950-es évek óta igyekeznek a Nap erejét is biztosító fúziós energiát hasznosítani, de csak 2022 decemberében sikerült először egy tudóscsoportnak több energiát előállítani, mint amennyit maga a folyamat igényelt. A kutatók szerint a technológia még korántsem tart ott, hogy a fúziós erőművek használatba kerüljenek: becslések szerint leghamarabb 2050–2055-re lendülhet működésbe az első fúziós erőmű, ami érdemben energiát adhat az emberiségnek.

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?