Megnéztük mit tud a piacvezető gyártó csúcsmodellje, a Samsung S21 Ultra 5G. Milyen a képminőség, a teljesítmény, az üzemidő, és úgy általában a kezelhetőség.
Samsung S21 Ultra 5G
A Samsung nagyjából egy évtizede az okostelefonos piac egyik legnagyobb cápája. A cég nem csak követi, hanem diktálja a trendeket, szóval egyszerűen muszáj odafigyelni arra, hogy mit is csinálnak, mert jó eséllyel a világ is arrafelé halad majd. A vállalat a szokásoktól eltérően idén már közvetlenül az év elején lerántotta a leplet idei csúcstelefonjairól, legalábbis a topmodellek egy részéről. Bemutatkozott hivatalosan is az S21 család, amelynek legbikább tagját az S21 Ultra 5G nevű készülékre rá is tudtuk tenni a tesztmancsunkat egy rövid időre. Nézzük, hát mit tud a jelenlegi legkirályabb Samsung teló!
Dizájn
Dizájn terén a hagyományos okostelefonok szegmensében sok újjal már nem nagyon lehet előállni. A nagy cégek, köztük a Samsung, már évekkel ezelőtt ellőttek minden radikálisan nagy változtatást, így S21 Ultra 5G sem tartogat őrületesen nagy újdonságokat. A dizájnban ma a széthajtogatható/feltekerhető modellek jelentik az igazi evolúciót, ezt el kell fogadni.
A termék persze ettől még elég menőn néz ki, a káva ultravékony mindenhol, a kijelző/készülékház arány 89,8%, ami kimagaslóan jó, a képernyő szélei enyhén hajlítottak, a frontkamerát pedig a kijelzőbe vágták.
A hátlapi kamerarendszer egybeolvad a készülékházzal, ami egyedi megoldás, ami azért kicsit szokatlanná teszi a modell megjelenését. A készülékház alumíniumból készült, az összeillesztés hibátlan, a gombok jó helyen vannak, a termék fogása kényelmes, de azért ez ma már alapelvárás egy ilyen kaliberű készüléktől. Igazodva a mai trendekhez persze ez is egy jó nagy tepsifon. A 6,8 inches kijelzővel megtámogatott termék 16,5 centi hosszú, 7,5 centi széles és 0,89 centi vastag. A súlya 227 gramm, amivel a nehezebb mobilok közé tartozik. Gorilla Glass Victus védőüveggel borították, és megkapta az IP68 minősítést, azaz víz- és porálló. A jelenlegi legjobb USB csati (USB 3.2 C-Type) került rá, de sajna a fejhallgató kimenetet lehagyták róla.
A legerősebb
Óriási verseny megy állandóan a világ legerősebb telefonja címért, és az AnTuTu szintetikus tesztprogrammal végzett mérések alapján a teszt elkészültének pillanatában a Samsung S21 Ultra 5G a világ legerősebb telefonja , hiszen 676 280 pontot gurított. Ez egyben pedig azt jelenti, hogy mindenre tökéletesen alkalmas, amire ma mobilt használhatnak. A legjobb grafikájú játékok csúcsra húzva, maximális részletesség és effektek mellett hibátlanul futtathatóak, akár 120 fps mellett. A videó- és képszerkesztő appok gond nélkül használhatóak, akár nagy felbontású anyagok kezelése is megoldott. A képalkotás villámgyors minden módban, és persze a hétköznapi feladatok (netezés, chatelés, levelezés stb. ) is hibátlanul mennek.
Mindez a kivételesen bika hardvernek, azaz a saját fejlesztésű, 5 nm-es gyártástechnikával készített Exynos 2100 chipsetnek (1 db. 2,9 GHz Cortex-X1 & 3 db. 2,8 GHz Cortex-A78 & 4 db. 2,2 GHz Cortex-A55 mag), a 12 GB RAM-nak, illetve a Mali-G78 MP14 grafikus vezérlőnek köszönhető. A Samsung nagyon odafigyelt a vasra, és ennek láthatóan és érezhetően meg is lett az eredménye.
Kijelző
Az alkalmazott Dynamic AMOLED 2X fantázianevű kijelző jelenleg a világ egyik legjobb telefonos megjelenítője. A képalkotási eljárásból fakadóan a tökéletes, 0 nit fényerejű fekete visszaadása, és a végtelen valós kontraszt megjelenítése megoldott. A színek ragyogóak, tiszták, HALO effekt értelemszerűen nincs, fátyolosság nincs, a tónusok szó szerint belülről ragyognak az egyedi pixelvezérlésnek köszönhetően. A színhőmérséklet természetesen változtatható, a betekintési szög hibátlan, még akkor is tökéletesen pontosak maradnak az árnyalatok, ha valaki teljesen kiszorított pozícióból, oldalról bámulja a képernyőt. A maximális fényerő a méréseink szerint 1502 nit, ami azt jelenti, hogy a nagy dinamikatartományú videók és játékok a korábbinál még látványosabban, pontosabb színek mellett jelennek meg. A modell egyébként támogatja a legfejlettebbnek számító HDR10+ szabványt is, ami persze nem meglepő, hiszen ennek kifejlesztésében a Samsung kulcsszerepet játszott.
A 20:9 képarányú, 6,8 hüvelykes kijelző felbontása 3200 x 1400 képpont, ami extrémen nagy részletességet jelent, és ezt az 515 ppi pixelsűrűség is alátámaszt. Mindez pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kép borotvaéles, és a legfinomabb átmenetek visszaadása is hibátlan. A maximális képfrissítési ráta 120 Hz, azaz a készülék másodpercenként ennyi képkocka megjelenítésére képes. Ráadásul működik az adaptív mód is, azaz a képfrissítési ráta a képi jelekhez igazodik, amivel elkerülhető a képtörés, duplikálódás, ami miatt akadozónak érezhetnénk a látványt.
Akksi, melegedés, hang
A Samsung S21 Ultra 5G az Android 11 alapú One UI 3.1 rendszert használja. Ez kellően stabil, magyarul is tud, a Google szolgáltatások természetesen elérhetőek, és rendelkezik jó néhány exkluzív Samsung extra szolgáltatással is. Ilyen például a Samsung Health, a Samsung Pay, a Bixby nevű saját személyi asszisztens. A készülék 5000 mAh nem cserélhető akkumulátort kapott, amely kiemelkedő kapacitású, de ehhez a hardverhez és kijelzőhöz ennyi dukál. Az üzemidő jó, akár elérheti a 13 órát is, de volt hogy sikerült 10 óra alatt lemeríteni, mikor tényleg meghajtottuk, és intenzíven használtuk teljesítményigényes alkalmazások futtatásához. Ilyenkor enyhe melegedés tapasztalható, de a masina sosem forrósodott át annyira, hogy kellemetlennek érezzük a fogását.
Az AKG által fejlesztett hangrendszer az átlagosnál jobb hangminőséget produkál. De még még sincs partiban a telefon egy átlagos hordozható Bluetooth hangszóróval. A basszusokkal szűkmarkúan bánik, és a tisztasággal is akadnak kisebb problémák. Viszont ha csatlakoztatunk hozzá egy fej- vagy fülhallgatót (nyilván Bluetooth-on keresztül a legegyszerűbb), akkor sokkal-sokkal jobb lesz a végeredmény. Még a nagy felbontású, 32-bit/384kHz audio állományok megszólaltatása is megoldott, azaz egy dedikált mobil audiolejátszóval is felveheti a versenyt a készülék. A termék 256 GB adattárolásra szolgáló belső memóriával érkezik, ami teljesen korrekt kapacitás, tehát jut hely bőven mindennek (nagy appok, játékok, videók, fotók) hosszú ideig.
A modell támogatja a legmodernebb, 5G mobilkommunikációs szabvány használatát is, de az ebben rejlő lehetőségek hazánkban még csak korlátozottan használhatóak ki. A DeX technológiának köszönhetően a készülék akár számítógépként is használható, amennyiben egy monitorhoz, tévéhez vagy akár laptophoz csatlakoztatják. Erről a módról már írtunk részletesen, úgyhogy most csak röviden annyit, hogy ez a szolgáltatás egy igazi dzsóker, amely tényleg hozzáadott értéket jelenleg.
S Pen
A modell támogatja a Samsung S Pen névre hallgató egyedi tollának használatát, azonban a korábbi ilyen modellektől eltérően ennek készülékházában nem alakítottak neki ki egy külön garázst. Nyilván úgy gondolták, hogy kell a hely fontosabb dolgoknak, mint például nagyobb akkumulátornak, ami szerintünk teljesen jogos döntés volt.
Az S Pen így egy külső eszközben tárolható és tölthető. Sajnos ezt most nem kaptuk meg mellé, azonban a korábbi tapasztalataink alapján ez egy szuper, teljesen jól használható periféria, ami tényleg tök hasznos. Amennyiben később hozzájutunk egyhez, természetesen frissítjük majd a cikket.
Kamerák
A szokásoknak megfelelően egy komplex hátlapi kamerarendszerrel látták el a telefont, amely sokoldalú képalkotási lehetőségeket biztosít. Később egy külön anyagban majd a terveink szerint részletesebben bemutatjuk a képességeit, úgyhogy most csak röviden a lényeg:
A hátlapra négy darab kamerát építettek. A főegység 108 megapixeles, f/1.8 rekeszértékű, normál látószögű, lézeres autofókusszal és optikai stabilizátorral megtámogatva. Ez éjjel-nappal pazar képek elkészítését teszi lehetővé. A színek pontosak, zajosodás, pixelesedés nincs, zajosodás sem, egyszóval remek általános, hétköznapi célokhoz. Ellátták egy 10 megapixeles periszkópos telefotó kamerával, amelynek a rekeszértéke f/4.9, tehát sötétben nem az igazi, viszont 10x optikai zoomot kínál.
Ez a tapasztalataink szerint városnézés során már tökéletesen elég, és tényleg szuper nagyított képek lőhetőek vele a messzeségből is. Kapott egy 3x optikai zoomos, 10 megapixeles, f/2.4 rekeszértékű, azaz kevés fénynél sokkal jobban használható kamerát is. Valamint természetesen a már jól bevált ultraszéles látószögű (12 MP, f/2.2) kamera sem hiányzik, amit mindig is imádtunk, és ami ezúttal is remekül használható. Természetesen a különféle extrák (éjszakai mód, portré, AR, étel, hyperlapse stb.) is megtalálhatóak, illetve a modell a külső körülmények figyelembevételével képes automatikusan belőni az optimális használati módot.
A videós képességei kimagaslóak: Támogatja a 8K anyagok elkészítését 24 vagy 30 képkocka/másodperc rögzítési sebesség mellett. Kiválasztható a 4K (akár 60 fps) mód, van Full HD és HD opció is, és ezeknél már megjelenik a rém látványos lassítás és szuperlassítás is. Az optikai stabilizátort sem spórolták ki, ami elég hatékonyan orvosolja a mozgásból, kézremegésből fakadó ronda hibákat.
Ár
A Samsung S21 Ultra 5G nálunk járt verziója (12 GB RAM, 256 GB tárolókapacitás) 499 000 ajánlott fogyasztói áron kerül a boltokba. Bárhogy nézzük, ez egy szép nagy, már messziről is jól látható összeg. Viszont az is igaz, hogy jelenleg ez a készülék a világ egyik legjobb telefonja, tehát a tudásának ez az ár megfelel.
Kinek ajánljuk – Samsung S21 Ultra 5G
– Csúcstelefont szeretne
– Nem akar kompromisszumokat kötni semmilyen téren
– Játékra, akár esportra használná a készüléket
– Fotós, vlogger, youtuber, instagrammer
– A legjobb képminőséget keresi
Kinek nem ajánljuk – Samsung S21 Ultra 5G
– Olcsó telefonra vágyik
– Lényeges az extrémen jó üzemidő
Még több információ a Samsung S21 Ultra 5G telefonról a termék hivatalos weboldalán
[sc name=”facebook” ]