Nem kíméltük az idei év egyik hajtogatható sztárját. Milyen a kép, a kamera, a teljesítmény és a képernyő? Jól sikerült a dizájn? Samsung Galaxy Z Fold6 teszt!
A Samsung továbbra is iszonyatosan bízik a hajtogatható telefonokban. Ez annyira nem meglepő, hiszen a dél-koreai vállalat évek óta e vonal legnagyobb támogatója, és globálisan uralja a telefonos iparág ezen szegletét is. A cég a bevált módon idén is nyár közepén rántotta le a leplet új készülékeiről, azaz a Galaxy Z Flip6 és Galaxy Z Fold6 modellekről. Most ez utóbbit, a nagyobbat próbáltuk ki, teszteltük le.
Dizájn és kialakítás
A Samsung Galaxy Z Fold6 megérkezett, aminek egyik legnagyobb extrája, hogy széthajtható. Ez azt jelenti, hogy használható hagyományos okostelefonként és tabletként is.
Van értelme?
Egyértelműen igen, hiszen sokoldalúbb, mint tradicionális rokonai. Emellett az is tény, hogy rendkívül figyelemfelkeltő. Mondjuk ki nyugodtan, ez egy száz százalékig presztízstermék. Azonnal látszik, hogy a gazdája tud és akar is áldozni egy innovatív telefonra. A formavilág a korábbinál kicsit szögletesebb, és az idei Samsung Galaxy S24 Ultra modellt idézi. Ez nyilván ízlés dolga, de nekünk nagyon tetszett.
Fejlődött?
A koncepció már évekkel ezelőtt bemutatkozott, és sokat dolgoztak azon, hogy tökéletesítsék. Ennek leglátványosabb eleme, hogy most már teljesen hézagmentesen csukódik. Még a legkisebb rés sem található a két fél között. Ennek köszönhetően vékonyabb, mint valaha. Összehajtott állapotában a vastagsága így csupán 1,2 centiméter.
Ebből fakadóan még könnyebben zsebre vágható, a korábbinál kevésbé türemkedik ki a zsebbél, és diszkrétebb, mint valaha. De persze még így sem egy szupervékony, szuperkompakt termék. És könnyűnek nem neveznénk, hiszen 240 grammot nyom. Ezzel a hagyományos okostelefonok között nehéznek számít.
További előny, hogy a szennyeződés, kosz sem jut már be, a korábbi rokonaitól eltérően. A zsanérok feszesen tartanak, így zavaró lötyögéstől nem kell tartani. És ez minden bizonnyal a tartósság szempontjából is lényeges.
Strapabírás
A fejlesztett alumínium készülékház a gyártó állítása szerint megvédi az ütésektől, és a karcolásokat is jól tolerálja. Azonban ezt nem próbáltuk ki. Mégiscsak egy tesztkészülékről van szó, úgyhogy értelemszerűen nem hajigáltuk. IP48 tanúsítással bír, ami azt jelenti, hogy attól nem lesz semmi baja, ha megázik. De a víz alá nem lehet bedugni, és a port is rosszul viseli.
Csatlakozók
Sajnos 3,5 mm-es, hagyományos audió csatlakozó, azaz fejhallgató kimenet nincs rajta. De ez igazán nem lephet meg senkit, hiszen manapság divat lehagyni ezt a magasabb kategóriás modellekről valamiért. A töltés és az adatátvitel USB-C 3.2 porton keresztül történik, ami jelenleg a legmodernebb ilyen megoldásnak számít.
Teljesítmény, erő, hardverek
Természetesen nem csak ránézésre mondjuk meg, hiszen lefuttatunk rajta több, a teljesítmény mérésére szolgáló benchmark szoftvert is. Jöjjenek az eredmények!
Hardver – Samsung Galaxy Z Fold6
- Chipset: Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
- Processzor (CPU): 8 magos (3,39GHz Cortex-X4 & 3 db. 3.1GHz Cortex-A720 & 2 db 2.9GHz Cortex-A720 & 2 db 2.2GHz Cortex-A520)
- Grafikus chip (GPU): Adreno 750 (1 GHz)
- RAM: 12 GB
Ez papíron igen erős hardvernek számít. De tény, hogy nem a legbikább jelenleg. A chipset a jelenlegi (egyik?) legjobb, viszont vannak olyan, elsősorban kifejezetten esportra, gamingre tervezett riválisok, amelyekbe több RAM, azaz memória került.
Benchmark mérések
AnTuTu: 1 605 578 pontot teljesített. Ezzel elmarad a világcsúcstól, ami 2 100 000 millió pont környékén áll jelenleg. A teszthez az AnTuTu A 10.2.9 verzióját használtuk.
3DMark: A Wild Life bencharkon 16 690 pontot teljesített a Fold6, ezzel jelenleg a 11. helyen áll a világranglistán. Az első helyezettnek 18 478 pontja van.
Gyakorlati próba
Ezek az eredmények is fontosak, de szerintünk az igazán lényeges az, hogy a valódi életben, a hétköznapi használat során mik a tapasztalatok. Nos, e téren a Galaxy Z Fold6 gyakorlatilag tökéletes. Nincs olyan alkalmazás, ami megfektetné, belassítaná.
A játékoknál a legjobb grafikus beállítások mellett is normálisan, szaggatás, akadás nélkül futnak. Videóvágásra, képszerkesztésre alkalmas. A multitasking során sem tapasztaltunk problémákat. Az appokat, weboldalakat igen gyorsan betölti, a képalkotással sem szöszmötöl. A hűtés kulcskérdés, és e téren egészen jól teljesít. A processzor 54 fokra melegedett a maximális igényvétel esetén, de ebből a felhasználó csak némi langyosodást érzékel a készülékházon.
Használat közben
Mennyit bír az akksi? Mi az a Galaxy AI? Milyen az One UI rendszer? Mi a helyzet a biztonsággal?
Egy telefon több, mint néhány egymásra dobott hardver, a kijelző és a kamera. Az is nagyon sokat számít, hogy ha bekapcsolja az ember, akkor mit kap cserébe. Nézzük, hogy mi a helyzet ezen a fronton a Samsung Galaxy Z Fold6 hajlítható telefonnal!
Saját rendszer
A termék a Samsung saját, Android 14 alapú, One UI 6.1.1 rendszerét használja. Ez remekül optimalizált, gyors, kiválóan tud magyarul. Nem pakolták tele idegesítő animációkkal, a grafikus kezelőfelület jól néz ki, és nem utolsó sorban tele van egy csomó, gyárilag már rápakolt extrával.
Ilyenek a vállalat különféle egészséggel, testmozgással kapcsolatos alkalmazásai. Vagy épp a SmartThings, amelynek segítéségével pofonegyszerűen integrálható egy okos otthon rendszerbe, illetve csatlakoztatható a cég más termékeihez.
Knox
A Samsung egyike azon kevés gyártónak, amely kiemelt figyelmet fordít az eszközei, és így a telefonjai kibertámadások elleni védelmére. A készülék megkapta a Knox komplex védelmi rendszert, amiről itt már írtunk korábban igen részletesen. Most csak röviden annyit, hogy ez egy összetett, fizikai és szoftveres védelmi vonalakat is tartalmazó ökoszisztéma.
Galaxy AI
A vállalat idei nagy dobása a telefonok terén a mesterséges intelligencia eljárásokat használó szolgáltatáscsomag. Ez a Galaxy AI, amellyel már többször foglalkoztunk igen részletesen korábban. Így most csak a legfontosabbakat emelnénk ki ízelítőnek: A Tolmács funkció szöveges fordításokat generál az élő társalgásokhoz osztott képernyőn, míg az Élő fordítás a telefonbeszélgetések során biztosít azonnali hang- és szöveges fordítást.
A Chatsegéd az üzenetek megírásában ad támogatást: 13 különböző nyelvre képes lefordítani azokat, valamint a szöveg hangnemének finomításában is segítséget nyújt, a kontextusnak megfelelően generál javaslatokat – legyen szó egy munkatársnak címzett udvarias e-mailről, vagy éppen egy hangzatos posztról egy közösségi média felületen. A Bekarikázás Google-lel funkció a keresést könnyíti meg, emellett az AI segít abban, hogy szebbek legyenek a képek, vagy hogy azokról eltűntessünk oda nem illő részleteket. A Jegyzetsegéd pedig szolgálatkész titkárként készít hosszú dokumentumokból is akár átlátható kivonatokat.
Akkumulátor és üzemidő
A hajlítható képernyővel ellátott, hajtogatható telefonok esetében az egyik legnagyobb kihívást az akkumulátor jelenti. Mert hát a szokatlan kialakítás miatt nem lehet a hagyományos módszereket alkalmazni, legalábbis általában. Ez az oka annak is, hogy a Fold6-ba is csak egy 4400 mAh-s akkumulátor került, ami a mai mezőnyben egyáltalán nem számít kiemelkedőnek, pedig a készülékház elég nagy, szóval papíron lenne benne hely.
Ráadásul a hardver is erős, ami nyilván sokat fogyaszt, épp úgy, mint a nagy felbontású OLED képernyő. Ez a kombó pedig némi aggodalomra adhat okot bárkiben. Itt jön jól a már említett, jól optimalizált One UI 6.1.1 rendszer, amelynek segítségével az üzemidőt így is sikerült kihozni átlagosra. Ez azt jelenti, hogy használattól függően nagyjából 7-11 órával számolhatunk. Azaz ennyit bír az eszköz egy töltéssel a tapasztalataink szerint. Ez még mindig messze van az ideálistól, de a mai mezőnyben egyáltalán nem rossz eredmény.
Tárhely
Több változatban is elérhető. Van belőle 256 és 512 GB-os, valamint 1 TB-os verzió is. Nyilván a nagyobb kapacitást meg kell fizetni. Mindhárom verzió a jelenlegi legjobbnak, azaz leggyorsabbnak számító UFS 4.0 fájlrendszert használja.
Hang
Fejhallgató kimenet nincs rajta, de a Bluetooth segítségével azért csatlakoztatható hozzá egyszerűen fül- és fejhallgató is. Sztereó integrált audió rendszert kapott, amelynek a hangereje megfelelő. A hang minősége viszont távolról sem tökéletes. A basszusok érzékelhetetlenek, a megszólalás emiatt pedig művi és steril. Ám ez egyáltalán nem lepett meg, hiszen az összes jelenlegi mobil nagyjából hasonló problémákkal küzd.
A képminőség és a kijelzők
Megvizsgáltuk, hogy milyen a látványvilág az új Samsung Galaxy Z Fold6 csúcstelefonon. Azaz, hogy szépek-e a színek, milyen nagy a fényerő, a kontrasztosság jó-e, illetve, hogy milyen a mozgásmegjelenítés és a betekintési szög.
A Fold telefonok sajátossága, hogy két képernyővel rendelkeznek, és ez a Samsung Galaxy Z Fold6 esetében sincsen másként. Az egyik a hátlapon található, és ennek köszönhetően használható hagyományos telefonként az eszköz. A másik pedig akkor lép színre, amikor kinyitjuk a terméket.
Alkalmazott képalkotási eljárás
Mindkét kijelző a Dynamic LTPO AMOLED technológiára épül. Azaz OLED alapú megjelenítőkről van szó. Ez a jelenlegi legjobb ilyen eljárás a mai telefonos mezőnyben. Nem Ez nem véletlen, hiszen a Samsung régóta óriási figyelmet fordít arra, hogy a lehető legjobb legyen a képminőség a mobilok esetében is. Nyilván a hajtogathatóság óriási kihívást jelent, hiszen olyan fizikai követelményeknek kell megfelelni, amivel a hagyományos telefonok nem szembesülnek.
Színek, kontraszt, fekete, fényerő, mozgás
Színek: Fátyolosságnak nyoma sincs, a tónusok erőteljesek, markánsak, majd leugrálnak a kijelzőről.
Színgazdagság: Több, mint egymillió árnyalat visszaadására képesek a képernyők, tehát a színgazgadság kiváló.
Színpontosság: A színpontosság remek, a tónusok naturálisak, természetesek.
Fekete: Tökéletes! Az alkalmazott képalkotási eljárásból fakadóan a modell képes a 0 nit fényerejű, azaz tökéletes mélyfekete visszaadására.
Kontraszt: A hibátlan feketéből adódóan a valós kontraszt végtelen, azaz ennél jobb nem is lehet.
Fényerő: A méréseink szerint a standard fényerő eléri az 1000 nitet, ami jó érték. Ennél is fontosabb, hogy a kép világosban, napsütésben vagy erős mesterséges fény mellett is látható marad. A csúcs fényessége 2600 nit, amelyet pillanatokra érhet el, és ennek köszönhetően a nagy dinamikatartományú tartalmak igen látványosan jelennek meg. Ez pedig a videóknál, filmeknél vagy játékoknál bírhat fontossággal. Tény, hogy vannak már olyan rivális telefonok, amelyeknél ez az érték magasabb, azonban ennek sok jelentősége nincsen. A különbség nem különösebben érzékelhető szemre.
Mozgásmegjelenítés: Hibátlan! Semmilyen anomáliát nem tapasztaltunk.
Képfrissítés: 120 Hz, azaz a másodpercenként 120 képkocka megjelenítésére képes. Ez elég jó érték, és ebből fakadóan a lapozás, görgetés kellően sima. És egyre több olyan játék van, aminél ez kihasználható.
Méret és felbontás
- 1. képernyő: Ez a nagyobb, 7,6 hüvelykes. A felbontása 1856 x 2160 pixel.
- 2: képernyő: Ez a kisebb. A felbontása 968 x 2376 pixel.
A felbontás mindkét kijelző esetében teljesen rendben van. Ebből fakadóan a kép borotvaéles. A finom részletek és átmenetek hiteles visszaadása biztosított.
Mindent összevetve a képminőség terén a Fold6 kellően magas szintet produkál. A látványvilággal teljesen elégedettek voltunk.
Képalkotás: Ilyen fotókat lehet vele lőni!
Megmutatjuk, hogy mire képes képalkotás terén a Samsung Galaxy Z Fold6. Kamerarendszer & fotók!
Lássuk mit tud a Samsung nyár közepén bemutatott új csúcstelefonja kamerafronton! Az elvárások nyilván nagyok voltak, mert ezen a területen mindenki nagyot akar gurítani. Nézzük mint tud a Fold6!
Kamerák
Természetesen ez a modell is sokoldalú képalkotási lehetőségeket kínáló komplex kamerarendszert kapott. Ennek elemei:
- Főkamera: 50 megapixeles, f/1.8 rekeszértékű, széles látószögű, PDAF autofókusszal, optikai stabilizátorral. Ez sötétben és világosban is remek képek elkészítését teszi lehetővé. Az éjszakai mód bekapcsolásával (lehet automatikus is), az elektronika jelentősen képes javítani a sötét képek minőségén.
- Telefotó: 10 megapixeles, f/2.4 rekeszértékű, PDAF autofókusszal, 3x optikai zoommal. Azaz háromszoros nagyításra képes minőségromlás nélkül. A sötétet, kevés fényt annyira nem szereti, és ilyenkor azért már előfordulhat, hogy zajos lesz a végeredmény. Akkor jöhet jól, ha nem tudunk elég közel menni a célponthoz.
- Ultraszéles: 12 megapixeles, f/2.2 rekeszértékű. Ez a kamera épp ellenkezőleg, akkor válhat be, ha nem tudunk eléggé távol menni a célponttól. Kitágítja a teret, ám kicsit torzíja is azt a széleknél. De tényleg nagyon hasznos opció. Ez is normális fényviszonyok mellett használható igazán. Sötétben, kevés fénynél itt is tapasztalhatóak anomáliák olykor.
Fotók – Samsung Galaxy Z Fold6
Ilyen fotókat lehet lőni a Samsung Galaxy Z Fold6 telefonnal, amelyből természetesen a Portré mód sem hiányzik. A képek kattintásra megnyílnak, a képaláírásokban pedig ismét fontos infók találhatóak.
Ár
- Samsung Galaxy Z Fold6 256 GB: ~830 000 forint
- Samsung Galaxy Z Fold6 512 GB: ~880 000 forint
- Samsung Galaxy Z Fold6 1 TB: ~ 980 000 forint
Ez egy nagyon különleges, extrémen innovatív készülék, aminek gyenge pontja nincs. Nyilván piszok drága, de hát egy abszolút elit kategóriás darab, amely külsejében, megjelenésében is többet nyújt, mint a hagyományos modellek.
Kinek ajánljuk – Samsung Galaxy Z Fold6
- Különleges telefont szeretne
- Ki tudja használni a tablet funkcióban rejlő lehetőségeket
- Játékra, filmekhez keres egy jó mobilt
- Fontos a figyelemfelkeltő külső
- Samsung telefont akar!
Kinek nem ajánljuk – Samsung Galaxy Z Fold6
- Olcsó telefonban gondolkodik
- Kifejezetten kompakt mobilt keres
- Fontos az átlagosnál jobb üzemidő
Még több információ a Samsung Galaxy Z Fold6 telefonról a hivatalos weboldalon